Lietuvių kalbos objektinių veiksmažodžių semantika

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Lietuvių kalbos objektinių veiksmažodžių semantika
In the Journal:
Lituanistica. 2003, Nr.1, p. 53-61
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Objektinis veiksmažodis; Semantinė funkcija; Tiesioginis objektas; Netiesioginis objektas; Object-oriented verb; Semnatic function; Direct object; Indirect object.
Keywords:
LT
Netiesioginis objektas; Kalbos dalys. Morfologija / Morphology; Semantika / Semantics; Tiesioginis objektas.
EN
Direct object; Indirect object; Semnatic function.
Summary / Abstract:

LTŠiuolaikinėje kalbotyroje veiksmažodžių, einančių predikatais, semantika dažnai nusakoma semantinių funkcijų terminais. Pastebėta, kad implikuojamos semantinės funkcijos tam tikrais atvejais gali būti apibūdintos kaip funkciniai variantai tam tikrų hiperfunkcijų - subjektinių, objektinių ir adverbalinių. Šio straipsnio tikslas yra išsamiau aptarti semantines funkcijas, siejamas su objekto hiperfunkcija, ir panagrinėti problemiškus objektinių ir adverbalinių funkcijų skyrimo atvejus. Atlikus analizę daroma išvada, kad sakiniuose veiksmažodžiais prie tiesioginio objekto skiriamos patiento, rezultato, percipiento, kontentyvo, kartais - finityvo ir kvantitatyvo semantinės funkcijos, retai - moduso ir lokatyvo semantinės funkcijos. Į netiesioginio objekto trauką patenka ir kurie ne kurie ribiniai adverbalinių funkcijų atvejai. Tiesioginiam objektui prototipinė yra patiento semantinė funkcija. Kitos šios grupės semantinės funkcijos ir visos netiesioginio objekto grupės funkcijos yra mažiau ar daugiau nuo jos nutolusios. Tiek prie tiesioginio, tiek ir prie netiesioginio objekto skiriamos semantinės funkcijos gali būti realizuojamos ir nebūdingais linksniais ar linksniais su prielinksniais (pvz. kilmininku, naudininku, įnagininku, vietininku), taip pat nebūdingomis kalbos dalimis (pvz. prieveiksmiais).

ENThere are essentially two groups of semantic functions implied by object-oriented verbs in Lithuanian: that of the direct object and that of the indirect object. To the group of the direct object belong the semantic functions of patient, result, content, percipient, sometimes of finitive and quantitative. To the group of the indirect object the semantic functions of beneficiary, instrument, counteragent, cogitative, comparative, directive, qualitative, sometimes those of modus and locative can be attributed. The analysis suggests that 'hyper-role' of an object. [From the publication]

ISSN:
0235-716X; 2424-4716
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/13181
Updated:
2018-12-17 11:11:13
Metrics:
Views: 44    Downloads: 3
Export: