Lietuvos partizanai 1944-1953 m.

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Lietuvos partizanai 1944-1953 m
Publication Data:
Kaunas : Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, 1996.
Pages:
494 p
Notes:
Bibliografija. Reikšminiai žodžiai: Partizanai; SSRS; Rezistencija; Represijos; Okupacija. Keywords: Partisans; USSR; Resistance; Repressions; Occupation.
Contents:
Pratarmė — Partizaninių kovų raida — Partizanų veiklos kryptys — Partizanų periodinė spauda — Partizaniško gyvenimo kasdienybė — Partizanų dvasinis pasaulis — Vyriausios karinės ir politinės vadovybės kūrimas bei partizaninių struktūrų centralizacija — Pietų Lietuvos partizanų sritis 1946-1953m. — Tauro apygardos istorijos apžvalga — Partizaninis karas Dzūkijoje. Dainavos apygarda — Vakarų Lietuvos sritis - Jūra. Įsikūrimas ir veikla — Kęstučio apygarda — Žemaičių apygarda — Prisikėlimo apygarda — Įkūrimas, struktūros ir vadovybės kaita 1948-1953m 273 Apygardos veiklos bruožai — Aukštaitijos partizanai. Šiaurės Rytų Lietuvos - Karaliaus Mindaugo - sritis — Vytauto apygarda — Vyčio apygarda — Algimanto apygarda — Lietuvos laisvės kovotojų aukos 1944-1953 metais — Partizaninio judėjimo slopinimas — Partizaninio karo pabaiga. Laisvės kovų reikšmė — Šaltiniai — Priedai: Svarbiausių datų lentelės.
Keywords:
LT
20 amžius. 1944-1990; Kariuomenė / Army; Pokaris; Judėjimai / Movements.
EN
20th century; Afterwar period; Partisan war.
Summary / Abstract:

LTPrieš Jus - knyga apie Lietuvos partizanus, žmonių dar vadintus "miško broliais", "žaliukais". Taip pat ši knyga apie tragišką, bet tuo pat metu herojišką, pilną dvasinės įtampos Lietuvos istorijos laikotarpį. Šis mūsų istorijos puslapis dar tik atsiskleidžia, jis žavi ir gąsdiną savo prieštaringumu: tai ne tik ginkluotas pasipriešinimas okupacijai - tai ir išdavystės gelmė, ir drungnos egzistencijos, prisitaikymo peripetijos. Tokiais, valstybei kritiškais laikmečiais paliečiamas kiekvienas, laikantis save tos valstybės piliečiu. Matyt, kai nebelieka valstybinės valios ir apsisprendimo, tai tampa kiekvieno reikalu, atsakomybe ir apsisprendimu. Tai atsiliepia visam visuomeniniam gyvenimui, prasideda susvetimėjimo plačiąja prasme procesai, kurie vėliau apima visas gyvenimo sritis. Žinoma ši knyga nepretenduoja į ypač išsamią studiją apie giluminius praradusios nepriklausomą valstybinę raišką visuomenės procesus. Tai greičiau bandymas plačiau pažvelgti į besipriešinančios tautos dalies veiklą, į jos santykį su kitomis visuomenės grupėmis, valdžia ir represinėmis struktūromis. Nustatant aptariamų problemų chronologinius rėmus, manome, kad 1944m. ir 1953m. - sąlyginės ribos, ženklinančios tam tikras laikotarpį apibūdinančias požymių grupes - tai labai aiškių karinių struktūrų susiformavimas ir išnykimas, vadovaujančių centrų veikla ir įtaka joms. [Iš Pratarmės]

ISBN:
9986577144
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/97320
Updated:
2022-11-29 07:27:44
Metrics:
Views: 8    Downloads: 6
Export: