Virvelinės keramikos kultūra Lietuvoje, 2800-2400 cal BC

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Virvelinės keramikos kultūra Lietuvoje, 2800-2400 cal BC
Alternative Title:
Corded ware culture in Lithuania in 2800-2400 cal BC
Publication Data:
Vilnius : Lietuvos istorijos institutas, 2018.
Pages:
231 p
Notes:
Bibliografija.
Contents:
Virvelinės keramikos kultūros samprata iki genetikų atradimų 2015 metais — Virvelinės keramikos kultūros tyrinėjimai Lietuvoje — Genetikai apie Virvelinės keramikos kultūros žmonių kilmę — Archeologai apie Virvelinės keramikos kultūrą po genetikų atradimų — Keramikos radimvietės — Kapai — Keramika — Akmeniniai kirviai — Titnago dirbiniai — Kaulo dirbiniai — Gintaro dirbiniai — Kiti dirbiniai — Gyvenviečių tinklas ir kiti pastatai — Ūkis ir mityba — Lietuvos "virvelininkų" kilmė. Santykiai su vietiniais medžiotojais-žvejais.
Keywords:
LT
11 tūkst. m. pr. Kr. - 12 amžius. Lietuvos priešistorė.
Reviews:
Summary / Abstract:

LTNaujausi archeologiniai, genetiniai ir lingvistiniai tyrimai rodo, kad maždaug prieš 4800 metų iš Juodosios ir Kaspijos jūrų stepių Jamnaja kultūros srities į Lietuvą atvyko žmonės, kurie augino naminius gyvulius, statėsi lengvos konstrukcijos statinius ir daug keliavo, mažai bendravo su vietiniais medžiotojais ir žvejais, galbūt jiems buvo priešiški, kalbėjo nesuprantama, jau indoeuropietiška kalba. Naujieji gyventojai atnešė naują ekonomiką, kultūrą, religiją ir ideologiją, kurios svarbiais simboliais tapo virvelių įspaudais puošti keraminiai indai ir akmeniniai kovos kirviai. Dabar šių senųjų migrantų materialųjį palikimą vadiname Virvelinės keramikos kultūra. Nors dėl jų kilmės iš Pietryčių Europos stepių šiandien jau sutariama, archeologai vis dar ieško atsakymų, kodėl stepių klajokliai migravo į miškų zoną, kaip prisitaikė prie naujos gamtos, kur gyveno ir ką valgė, kaip sutarė su kaimynais, ar palaikė ryšius su tolima gimtine, kas jiems nutiko vėliau. Ši knyga ir yra apie tai, apie pirmųjų indoeuropiečių ir kartu seniausių lietuvių protėvių palikimą, jų gyvenimą rytinėje Baltijos jūros pakrantėje. Ji parašyta archeologo, 20 metų tyrinėjančio Lietuvos akmens amžių ir Virvelinės keramikos kultūros gyvenvietes. [Anotacija knygoje]Reikšminiai žodžiai: Virvelinės keramikos kultūra; Archeologija; Archeologiniai kasinėjimai; Kultūra; Tyrimai; Genetika; Kapai; Akmens amžius; Bronzos amžius; Corded Ware Culture; Archeology; Archeological excavations; Culture; Researches; Genetics; Graves; Stone Age; Bronze Age.

ENThis book focuses on the Corded Ware culture (hereinafter referred to as CWC), its technological and typological characteristics, function, and chronology based on the research of ceramics. Corded Ware (hereinafter referred to as CW) was studied in most of the Lithuanian museums as well as in the largest archaeological storage facilities in Latvia, Estonia, and Finland. Substantial data were obtained from the excavations of the CWC sites conducted under my supervision from 2013 through 2017. During these excavations, short-term settlements were investigated and stratified archaeological layers were precisely dated through AMS Radiocarbon dating. As a consequence the collected ceramic assemblages within this study and their associated stratigraphy have become the cornerstone for the reconstruction of the pottery sequence in Lithuania. The research and the publishing of the book were funded by the Research Council of Lithuania (LIP-011/2016). [Extract, p. 210]

ISBN:
9786098183481; 9786098183474
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/79162
Updated:
2022-02-25 09:38:27
Metrics:
Views: 120    Downloads: 1
Export: