Etnokultūriniai šeimos švenčių pokyčiai dabartinėje miesto šeimoje

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Etnokultūriniai šeimos švenčių pokyčiai dabartinėje miesto šeimoje
Keywords:
LT
Šeimos; Šventės; Miestai; Miestiečiai; Gyventojai; Papročiai; Tradicijos; Etninė kultūra; Socialiniai pokyčiai; Regionai; Lietuva.
EN
Families; Festivals; Cities; Citizens; Population; Customs; Traditions; Ethnic culture; Social change; Regions; Lithuania.
Summary / Abstract:

LTKoks nors konkrečios tautos etnokultūrinis reiškinys, netgi tuo pačiu istoriniu laikotarpiu atsidūręs skirtingose terpėse, įgauna labai įvairius pavidalus. Tai labai gerai matyti iš gana nevienodos liaudies papročių ir tradicijų būklės, vaidmens visuomenės gyvenime bei tolesnės jų raidos miesto ir kaimo aplinkoje. Aplinka lemia ir etnokultūros subjektų (vartotojų bei perdavėjų) elgseną: miesto gyventojų, netgi gimusių ir augusių kaime, buitis ir kultūrinės nuostatos gerokai skiriasi nuo kaimo gyventojų. Absoliuti dauguma miestiečių lietuvių kaip tik yra išeiviai iš kaimo, ir jų gyvenimo būdas yra tinkamas pavyzdys pasekti liaudiškos kultūros virsmą standartizuota urbanistine kultūra. Tačiau tai, ką matome dabartinėje lietuvių miestiečių materialiojoje bei dvasinėje kultūroje, nėra kelerių metų, netgi ne vieno dešimtmečio proceso ir ne vienos žmonių kartos patirties rezultatas. Kalbant apie dvasinę, o kartu ir apie šeimos švenčių kultūrą, čia aiškiai matyti net kelių tarpnacionalinių kultūrų įtaka, kurios pirmąsias apraiškas jau pastebime XIX amžiuje, o kai kuriais atvejais - ir daug anksčiau. [Iš teksto, p. 515]

ISBN:
9785417009778
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/89755
Updated:
2020-11-27 13:38:56
Metrics:
Views: 59
Export: