Apie projektą
Duomenų bazė „Lituanistika“ kurta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų projektų ir valstybės lėšų. Nuo 2006 metų Lietuvos mokslo taryba (toliau – LMT) parengė keturis projektus. 2016−2021 metų laikotarpiui LMT buvo pasirašiusi finansavimo sutartį su Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) ir įvykdė projektą „Duomenų bazės Lituanistika plėtra“ (09.3.3-ESFA-V-711-01-0002). Projektas įgyvendintas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ įgyvendinimo priemonę „Mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų stiprinimas“.
Projekto poreikis deklaruotas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. lapkričio 14 d. nutarime Nr. 1372 „Dėl Lituanistikos mokslinių tyrimų plėtros 2012–2020 metų krypčių patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2013 m. gegužės 10 d. įsakyme Nr. V-395 „Dėl Lituanistikos mokslinių tyrimų plėtros 2013–2020 metų krypčių įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“. Minėtuose dokumentuose strateginis prioritetas teikiamas lituanistikos tyrimams ir studijoms, sprendžiančioms esminius tautinės tapatybės plėtojimo ir tautos raidos uždavinius, taip pat akcentuojamas lituanistikos tyrimų kokybės gerinimo veiksnys – mokslo darbų ekspertinio vertinimo veiksminga sistema – vertinimo kriterijų išgryninimas ir aukšta ekspertų kvalifikacija. Pabrėžiama šiuolaikinė infrastruktūra – duomenų sklaida moderniomis priemonėmis, gerai funkcionuojanti atvirosios prieigos duomenų bazė, užtikrinanti lituanistinei medžiagai galimybes patekti į nacionalinę ir tarptautinę akademinę erdvę, o tyrimų rezultatams tarptautinę sklaidą, jų autoriams – platesnį tarptautinį bei Lietuvos visuomenėje žinomumą.
Projekto tikslai:
- Sukaupti (ir užtikrinti ilgalaikį išsaugojimą) ir skleisti informaciją apie humanitarinių bei socialinių mokslų produkciją, išleistą Lietuvoje ir užsienyje įvairiomis kalbomis, kurios objektas – Lietuvos valstybės, visuomenės, kultūros, lietuvių tautos, kalbos praeitis ir dabartis (kaip pasaulio žinijos dalį),
- Diegti mokslinių darbų vertinimo kokybinius kriterijus, formuoti aukštos mokslo kūrinių kokybės siekiamybę, ugdyti mokslininko darbų kokybės savivertę.
Per daugiau nei dešimtmetį duomenų bazė „Lituanistika“ (toliau – LDB) tapo sklandžiai funkcionuojančia atvirosios prieigos lituanistikos tyrimų rezultatų ir sklaidos infrastruktūra, atliekančia vis didesnį vaidmenį tarptautinėje mokslinės informacijos elektroninėje erdvėje ir mokslo politikoje.
Į pradžią
Pagrindiniai projekto darbai ir rezultatai 2007−2021 metais
-
Duomenų bazės rengimas. Vartotojai duomenų bazėje galėjo rasti per 80 tūkst. lituanistikos publikacijų įrašų, iš jų apie 50 tūkst. visateksčių, atvirai prieinamų. LMT sudarė licencines sutartis su 33 Lietuvos leidėjais. Atvirajai prieigai pagal LMT ir leidėjų sutartis licencijuojami 238 žurnalai ir 89 knygos. Parengta ar išversta per 45 tūkst. santraukų. Per 705 tūkst. cituojamų knygų ir straipsnių.
-
Publikacijų kokybinio vertinimo sistema. Duomenų bazės ekspertų veiklos tikslas – atrinkti į duomenų bazę kokybiškus humanitarinių ir socialinių mokslų lituanistikos tematikos darbus.
-
Publikacijų atrankos į duomenų bazę metodus ir kriterijus nustatė projekto Ekspertų taryba. Taikyti du vertinimo būdai: ekspertinis ir tvarkomasis vertinimas. Ekspertinio vertinimo rezultatas – lituanistikos publikacijos mokslo kokybės lygio nustatymas (vertinta taikant bendruosius kokybės vertinimo kriterijus, naudojant publikacijų žanrų anketas). Tvarkomojo vertinimo būdu neabejotinos kokybės publikacijos pateko į duomenų bazę vieno eksperto sprendimu; dalis publikacijų pagal nustatytus kriterijus į duomenų bazę pateko be ekspertinio vertinimo. Tai yra:
- HSM lituanistikos objektą atitinkančios disertacijos;
- Monografijos, išleistos disertacijų pagrindu;
-
Publikacijos žurnaluose, kurių kokybės koeficientas ≥ 0,9 (90 ar daugiau lituanistikos kokybės lygį atitinkančių publikacijų iš 100 pateiktų vertinti). Žurnalų sąrašas;
- Knygos, išleistos vykdant Nacionalinę lituanistikos programą;
- Pakartotiniai knygų, esančių duomenų bazėje, leidimai;
- Daugiatomių leidinių vėlesni ar ankstesni tomai, tarpusavyje glaudžiai susieti tematika ar sandara;
- LMT ekspertų institucinio vertinimo metu įvertinti mokslo darbai.
-
Įvertinta per 70 tūkst. publikacijų, beveik 12 proc. darbų neatitiko duomenų bazės kokybės reikalavimų.
-
Ekspertinam vertinimui tobulinti parengtos 2 studijos. Pirmojoje apžvalgoje-studijoje (2018 m.) atlikta duomenų bazės ekspertinio vertinimo analizė; antrojoje studijoje (2019 m.) pateiktos rekomendacijos duomenų bazės objektui bei žanrams tikslinti.
- LDB infrastruktūros (LISDAS) palaikymas ir plėtra:
-
LISDAS posistemiai. Ekspertavimo, citavimo, tekstų talpinimo, administravimo, katalogavimo posistemių, duomenų bazės analizės bei statistikos modulių ir kt. kūrimas, palaikymas bei plėtra.
-
LISDAS nuostatai. 2018 metais patvirtinti Lituanistikos duomenyno informacinės sistemos (LISDAS) nuostatai.
-
Įvertinimas. 2015 metais „Europos burėse“ LDB projektas buvo atrinktas iš 127 projektų, vykdytų 2014 metais, nominacijai „Už atvirą komunikaciją“. Projektas pelnė antrąją vietą ir buvo įvertintas už jo pristatymą tikslinėms auditorijoms, veiksmingą, originalią, su projektu susijusią komunikaciją, kuri tikslingai informavo visuomenę apie projekto eigą, naudą ir rezultatus.
- LDB sklaida. LDB – tai šiuolaikiškas būdas skleisti lituanistikos tyrimų duomenis ir rezultatus nacionalinėje bei tarptautinėje erdvėje, o jų autoriams tapti matomiems ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
-
LDB svetainė. Siekta, kad duomenų bazė ir duomenys būtų lengvai pasiekiami vartotojams per naujai sukurtą (2021 m.) duomenų bazei skirtą svetainę (www.lituanistika.lt) su integruotu duomenų paieškos indeksu, o duomenų bazės dizainas būtų orientuotas į vartotoją, užtikrinta lengva ir aiški paieška lietuvių bei anglų kalbomis.
-
LDB integracija. Įdiegtos priemonės, kurios padėtų „Lituanistikos“ duomenis integruoti su kitomis duomenų bazėmis ir pasaulinėmis paieškos naršyklėmis: bazė integruota į Lietuvos virtualiąją biblioteką (www.lvb.lt) – 80,1 tūkst. įrašų; į tarptautines paieškos sistemas „OpenAIRE“ – 39,3 tūkst. įrašų, „Google Scholar“ – 22,9 tūkst. įrašų; LDB įtraukta į tarptautinius atvirosios prieigos registrus „OpenDOAR“ ir ROAR.
-
Bendradarbiavimas ir viešinimas. Lituanistikos mokslinių tyrimų sklaidos ir žinomumo didinimui orientuotasi į LDB publikacijas spaudoje, projektų seminaruose ir konferencijose, pristatymus Lietuvoje ir užsienyje: Latvijos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Latvistikos ir baltistikos skyriaus Lituanistikos centre; Varšuvos universiteto Polonistikos fakulteto Bendrosios kalbotyros, lyginamosios Rytų Azijos ir baltistikos katedroje, projekto „Užsienio baltistikos centrų ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimas“ renginiuose.
Duomenų bazės pristatymai (doc. habil. dr. Ingė Lukšaitė. „Lituanistikos“ duomenų bazės kūrimo poreikis ir svarba, kūrimo etapai, Lina Bloveščiūnienė. „Lituanistikos“ duomenų bazė mokslo sklaidai, prof. dr. Rūta Petrauskaitė. Disciplinų ir žanrų įvairovė „Lituanistikos“ duomenų bazėje.
- Svarbiausios mokslo ir sklaidos publikacijos:
-
Adomėnas, M., Chmieliausas, A., Čepas, A., Čičinskas, J., Jokubaitis, A., Kolesinskienė, N., Kraniauskienė, S., Krupavičius, A., Satkauskytė, D., Stundžienė, D., Tautkevičienė, G., Trimakas, R., Valikonytė, I., Vaškelis, G., Zabarskaitė J. (2007). Tarptautinė mokslinė duomenų bazė„Lituanistika“: galimybių studija. Kaunas : Technologija.
-
Lukšaitė, I. (2008). Kokybinis humanitarinių ir socialinių mokslo darbų vertinimas Lietuvoje ir duomenų bazė „Lituanistika“. Mokslo Lietuva, Nr. 13 (391).
-
Bloveščiūnienė, L., Marcinkevičienė, R., Kolesinskienė, N. Štreimikis, A. (2011). Duomenų bazės „Lituanistika“ plėtros gairės. In: Aukštasis mokslas: IKT diegimo projektai, konferencija 2011 m. gruodžio 14 d., Kaunas. 1–11.
-
Bloveščiūnienė, L., Petrauskaitė, R. (2013). From Bibliographic to Full Text Open Access Database on Lithuanian Studies. Sciecominfo: Nordic-Baltic Forum for Scientific Communication, 9 (2), 1–3.
-
Kancewicz-Hoffman N. (2013). Report of an expert on the database „Lituanistika“.
-
Leeuwen, T. (2013). Review of the Database of Lithuanian Studies.
-
Sivertsen, G. (2013). Report on the database „Lituanistika“.
-
Stojanovski, J. (2013). Report on the database „Lituanistika“.
-
Bloveščiūnienė, L., Štreimikis, A. (2014). The “Lituanistika” Database as a Research Infrastructure for Lithuanian Studies. In: LIBER 43 rd Annual Conference. 2–5 July 2014, Riga (Latvia). Abstract.
-
Petrauskaitė, R., (2015). The Multifunctional Thematic Database Lituanistika. Digital Presentation and Preservation of Cultural and Scientific Heritage, (V), 73–78.
-
Lukšaitė, I. (2016). Apie pagrindinius lituanistikos mokslo darbų kokybinio vertinimo kriterijus. Vaizdo įrašas.
-
Sīle, L., Guns, R. and Engels, T. (2017). European Databases and Repositories for Social Sciences and Humanities Research. Antwerp: ECOOM & ENRESSH. doi: 10.6084/m9.figshare.5172322.
-
Krupavičius, A. (sudaryt.) (2018). Lituanistikos duomenų bazė: ekspertinio vertinimo analizė: apžvalga-studija. Vilnius : Lietuvos mokslo taryba.
-
Siekiant interaktyvesio „Lituanistikos“ duomenų bazės turinio pateikimo, didesnės turinio sklaidos, numatytos sąsajos su Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos (LNMMB) modernizuojama Virtualia elektroninio paveldo informacine sistema (VEPIS) . Daugiau apie LNMMB ES Europos regioninės plėtros fondo vykdomą projektą , kurio vienas iš partnerių - Lietuvos mokslo taryba.
-
Projekto partneriai yra Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka ir Kauno technologijos universitetas.
Į pradžią
Kontaktai
- Lina Bloveščiūnienė, projekto vadovė, Lietuvos mokslo taryba, tel. +370 698 83195, e. p. lituanistika@lmt.lt, lituanistikos.ekspertavimas@minfolit.lt;
- Nijolė Kolesinskienė, vyr. specialistė, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, tel. +370 673 13375, e. p. nijole.kolesinskiene@gmail.com, lituanistikos.ekspertavimas@minfolit.lt;
- Jolanta Kairė, projekto ekspertavimo koordinatorė, Lietuvos mokslo taryba, tel. +370 620 86 843, e. p. lituanistika@lmt.lt;
- Sigita Jovaišienė, projekto ekspertavimo koordinatorė, Lietuvos mokslo taryba, tel. +370 676 16537 , e. p. lituanistika@lmt.lt;
- Antanas Štreimikis, vyr. specialistas, Kauno technologijos universitetas, mob. tel. +370 698 75 791, e. p. lituanistikos.ekspertavimas@minfolit.lt.
Į pradžią