Litvomanai ir polonizuotojai : mitai, abipusės nuostatos ir stereotipai lenkų ir lietuvių santykiuose pirmoje XX amžiaus pusėje

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Litvomanai ir polonizuotojai: mitai, abipusės nuostatos ir stereotipai lenkų ir lietuvių santykiuose pirmoje XX amžiaus pusėje
Publication Data:
Vilnius : "Baltų lankų" leidyba, 2012.
Pages:
603 p
Notes:
Bibliografija ir asmenvardžių rodyklė. Reikšminiai žodžiai: Lietuvos istoriografija; Lenkijos istoriografija; Vertinimo stereotipai; Viešoji nuomonė; Nuostatos; Tautiniai priešiškumai; Valstybinis antagonizmas; Vilniaus krašto konfliktai; Tautiniai mitai; Historiography of Lithuania; Historiography of Poland; Stereotypes of estimating; Public opinion; Regulations; National enmity; State antagonism; Conflicts of Vilnius region; National myths.
Contents:
Įžanga — Prie mitų, stereotipų ir išankstinės nuomonės ištakų: Abipusis vertinimas iki XIX ir XX a. sandūros; Lietuvių mitologijos gimimas lenkų kultūroje; Lietuvių tautinio judėjimo pamato mitai; Nauja santykių su lenkais vizija; Litvomanija. Lenkų visuomenės nuomonė apie lietuvių tautinį judėjimą; Tautų santarvės mitas nacionalizmo periodu — 1915-1922 metų mitologija: Abipusė neapykanta Pirmojo pasaulinio karo metais; 1919-1922 metų konfliktas; Klastingieji lenkai, arba antagonizmas lietuvių akimis; Konflikto eskalacija ir lietuvių istorinė atmintis; Ko nori tie lietuviai? Ginčas lenkų viešuomenės akimis; Prieš „tarybistus“. Lenkų argumentai už intervenciją; Tarp federacinių mitų; Konfliktas ir lenkų istorinė sąmonė — Tarpukario nuostatos, mitai ir stereotipai: Lenkų ir lietuvių santykių rutuliojimasis iki 1939 m. rugsėjo mėnesio; Vilniaus mito kūrimas tarpukario Lietuvoje; Sulenkinti lietuviai ar lenkai?; Lenkija lietuvių akimis (iki 1938 m. kovo mėn.); Lenkų ponai, arba lenkų tautos bruožai lietuvių akimis; Kauno Lietuva lenkų akimis; Užsispyrę žmogusai. Lietuvių tautos bruožai lenkų stereotipiniu vertinimu; Koreguotini atvaizdai? 1938 m. kovas – 1939 m. rugsėjis — Nuo simpatijos ir vilties iki priešiškumo antrojo pasaulinio karo metais: Kaune ir Vilniuje. 1939 m. rugsėjis – 1941 m. birželis; Emigracijos iliuzijos ir nepasitenkinimas; Vokiečių okupacijos (1941-1944) padariniai; Skirtingi 1941-1944 m. Vilniaus krašto konflikto vertinimai — Pabaiga — Epilogas, arba seni nauji mitai XX a. antroje pusėje — Šaltinių ir literatūros sąrašas — Iliustracijų sąrašas — Pavardžių rodyklė.
Keywords:
LT
Istoriografija / Historiography; Lenkijos istoriografija; Mitai. Legendos. Padavimai / Myths. Legends. Stories; Nuostatos; Tautiniai mitai; Tautiniai priešiškumai; Valstybinis antagonizmas; Viešoji nuomonė / Public opinion; Politika / Politics.
EN
Conflicts of Vilnius region; Historiography of Lithuania; Historiography of Poland; National enmity; Public opinion; Regulations; State antagonism; Stereotypes of estimating.
Reviews:
Recenzija leidinyje Knygų aidai. 2013, Nr. 2, p. 28-32
Other Editions:
Litwomani i polonizatorzy : mity, wzajemne postrzeganie i stereotypy w stosunkach polsko-litewskich w pierwszej połowie XX wieku
Summary / Abstract:

LTAutorius atvirai naujovišku žvilgsniu pažvelgia į lenkų ir lietuvių santykių raidą. Knygoje rekonstruojami ir analizuojami mitai, abipusės nuostatos ir stereotipai, viešpatavę lenkų ir lietuvių santykiuose XX a. pirmoje pusėje. Šiuo laikotarpiu lietuviai aiškiai neigiamai vertino lenkus ir Lenkiją, buvo susiformavusi ir labai nepalanki lietuviams bei Lietuvai lenkų nuomonė. Taip pat autorius siekia atsakyti į klausimą, kokios gi priežastys lėmė, kad abipusis nepasitenkinimas ir neigiamas požiūris tik augo ir stiprėjo. Knygą sudaro keturi skyriai. Pirmasis skirtas mitų, stereotipų ir išankstinių nuostatų, kurios formavo lenkų ir lietuvių santykius XIX ir XX a. sandūroje, ištakoms. Antrame skyriuje analizuojamas Pirmojo pasaulinio karo laikotarpis ir 1918-1922 m. konfliktas. Trečiame - pagrindiniame ir didžiausiame - skyriuje pateikiami mitų (pvz., Vilniaus atgavimo mito) ir abipusių išankstinių nuomonių, paplitusių tarpukariu ir savotiškai tęsiančių konfliktą, aprašymai ir analizė. Ketvirtame skyriuje analizuojami abipusiai vaizdiniai Antrojo pasaulinio karo metais - nuo 1939 m. rugsėjo iki 1944 m. liepos.

ISBN:
9789955236306
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/56507
Updated:
2021-03-02 12:02:58
Metrics:
Views: 58
Export: