Die Brücke im Plateliai-See in Litauen : archäologische Forschungen unter Wasser und am Ufer

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Vokiečių kalba / German
Title:
Die Brücke im Plateliai-See in Litauen: archäologische Forschungen unter Wasser und am Ufer
In the Journal:
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Archeologija; Ežeras; 16 amžius; Metodai; Plateliai; Platelių ežeras; Povandeninė archeologija; Tiltai; Tiltas; 16 amžius; 16 cent.; Archaeology; Bridge; Bridges; Lake; Lithuania; Lithuanian XVI c. history; Methods; Plateliai; Plateliai Lake; Underwater archaeology.
Keywords:
LT
Akmens amžius / Stone Age; Archeologiniai tyrinėjimai / Archaeological investigations; Ežeras; Metodai; Plateliai; Platelių ežeras.
Summary / Abstract:

LTStraipsnis skirtas archeologinių ekspedicijų radiniams Platelių ežere. Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas ir Mikalojaus Koperniko universiteto Torunėje archeologijos ir etnologijos institutas 1995 m. - 2008 m. surengė ekspedicijas į Platelių ežerą, siekiant apžiūrėti archeologijos paminklus po vandeniu ir pakrantėse. Svarbiausias radinys buvo XVI amžiaus medinis tiltas. Aptariama, kaip susidarė Platelių ežeras, kaip kito jo vandens lygis, aprašomos jo salos ir pusiasaliai, kurie paskelbti gamtos paminklais. Pilies saloje žmonės gyveno jau neolito ir bronzos amžiais. Užėjus kryžiuočių ordinui, daugelis gyventojų persikėlė į saugesnes vietas. Ežero teritorijai tapus Žemaitijos dalimi, jis turėjo didelę reikšmę šios LDK dalies ekonomikai. Ežere rasta įvairių artefaktų: akmens dirbinių (apie 2000 m.pr. Kr.), 14-15 amžių patrankų sviedinių, 15-17 amžiais datuojamų keramikos plytelių, taip pat medinio tilto liekanos – apie devynių metrų aukščio mediniai poliai, kurie datuojami 16-17 amžiumi. Aptariama rastų tilto liekanų datavimo metodologija. Atkreipiamas dėmesys, kad medinio tilto buvimas ežere buvo žinomas ilgą laiką, nes polius buvo nesunku pastebėti jau nuo vandens paviršiaus. Tilto liekanos buvo rastos 7-13 metrų gylyje, jo poliai yra 5,12-5,5 metrų pločio, lentos aukštis siekia 0,4 m.

ISSN:
1436-3372
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/43151
Updated:
2019-11-07 11:44:54
Metrics:
Views: 22
Export: