Akademinės recenzijos retorika

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Akademinės recenzijos retorika
Alternative Title:
Rhetorics of the academic review
In the Journal:
Filologija. 2002, Nr. 7, p. 22-26
Keywords:
LT
Akademinė recenzija; Diplominis darbas; Mokslo kalba; Recenzija; Retorika; Stilistinės priemonės; Studentų moksliniai darbai; Teksto analizė.
EN
Academic Review; Graduation dissertation; Review; Rhetoric; Scientific language; Students research works; Stylistic devises; Textual analysis.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje siekiama parodyti, kaip recenzijos tekstu siekiama paveikti ir įtikinti konkretaus komunikacijos proceso dalyvius – diplominių darbų gynimo komisiją, kad ši priimtų teigiamą sprendimą ir suteiktų diplomantui jo siekiamą laipsnį. Analizė remiasi keliomis prielaidomis. Pirmoji jų yra ta, 0kad tekstas yra kuriamas labiau iš pusiau ar ir visai gatavų frazių nei pavienių žodžių, šios frazės sudaro kur kas didesnius teksto masyvus nei atskiros leksemos. Antroji prielaida teigia, jog sustabarėjusios frazės tekste struktūruoja tekstą, signalizuoja atskiras jo dalis, padeda įtikinti ir dar turi performatyviąją paskirtį, mat tik tam tikra, tam tikru metu ir tam tikru būdu ištarta frazė leidžia pakeisti studento gyvenimą – suteikti jam bakalauro ar magistro laipsnį. Darbo autoriaus ir jo vadovo kalbų paskirtis yra pristatyti darbą, recenzentai dar turi jį ir įvertinti. Realybėje tie reikalavimai įgauna kiek kitokį pobūdį: apibūdinti ir įvertinti teigiamai, objektyvumo dėlei nepamirštant paminėti ir trūkumų. Situacijos pobūdis ir svarba, didaktiniai ir psichologiniai motyvai reikalauja, kad pastarieji būtų nurodomi labai delikačiai, eufemizuojant ir švelninant formuluotes, atsargiai apeinant aštrius kampus. Straipsnyje pasitelkus pavyzdžius aptariama, kokiais būdais konstruojant tekstą pateikiamas ir gynimo dalyviams įteigiamas teigiamas darbo vertinimas, palanki nuomonė. Analizė parodo, kad nuosekliai visu tekstu, visose struktūrinėse jo dalyse pateikiant giriamųjų frazių siekiama retorinio tikslo – įtikinti klausytojus studento darbą esant vertą jo siekiamo laipsnio.

ENThe paper deals with strategy of praising students' diploma research papers in the academic reviews that are presented and read out load during the defence of thesis. Positive evaluation is usually expressed by collocations or semi-fossilized phrases that are distributed evenly in the texts of a review. The paper describes all the rhetoric moves of a review such as introduction where the topic is discussed, main part of a review comments on the structure of theses, the evaluative part with the positive and negative features of the research and the final evaluation as well as recommendation to confer a degree to its author. It is abundantly exemplified with phrases from each rhetorical move revealing linguistic and rhetoric means of persuasion. [text from author]

ISSN:
1392-561X
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/39146
Updated:
2018-12-17 11:05:50
Metrics:
Views: 68    Downloads: 26
Export: