Ethnic pilgrimages: people of Lithuanian descent in Lithuania

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Anglų kalba / English
Title:
Ethnic pilgrimages: people of Lithuanian descent in Lithuania
In the Journal:
Sociological spectrum. 2000, vol. 20, iss. 1, p. 65-91
Keywords:
LT
20 amžius; Emigrantai. Išeivija. Egzodas / Emigrants. Diaspora; Etninė piligrimystė; Etninis tapatumas; Gimtinė; Lietuviai / Lithuanians; Lietuvių kilmė; Tapatybė. Tapatumas. Identitetas / Identity; Tėviškė.
EN
Ethnic pilgrimages; Homeland; Lithuanian Americans; Lithuanian descent.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje svarstomas gimtinės vaidmuo tautinės tapatybės rekonstrukcijoje. Tautinė tapatybė iš dalies susijusi su gimtinės samprata ir tuo, kaip ji suvokiama: ar kaip vieta, ar kaip idėja. Tai lemia, kada ir kaip individai ar jų protėviai emigravo. Šiame dare analizuojama lietuvių kilmės amerikiečių, emigrantų ir jų palikuonių patirtis. Daugelis iš Europos kilusių amerikiečių (įskaitant lietuvių kilmės) tradicinius etniškumo bruožus (kalbos išsaugojimą ar endogamiją) laiko mažiau reikšmingais, nei šiuolaikinius tautinės tapatybės konstruktus. Kelionės ar „etninė piligrimystė“ į protėvių žemę taip pat yra sarbi tautinės tapatybės rekonstrukcijos dalis. Šis tyrimas atskleidžia, kad lietuvių kilmės amerikiečiai, pirmos ir antros kartos emigrantai dažniausiai save laiko Amerikos lietuviais, nors jų požiūriai ir santykis su Lietuva labai skirtingi. Emigrantai ir jų vaikai linkę ilgiau svečiuotis Lietuvoje ir stengiasi kalbėti lietuvių kalba. Lietuvių kilmės amerikiečiai dažniausiai atvyksta į Lietuvą trumpam laikui ir retai moka lietuvių kalbą. Nors visų apsilankiusių Lietuvoje emocijos panašios, tačiau tėvynės patirtis skirtinga. Nors daugelis respondentų teigiamai vertino savo kelionę, tačiau daugelį nustebino tai, ką jie pamatė Lietuvoje. Ypač lietuvių kilmės amerikiečių idealizuoti Lietuvos vaizdiniai neatitiko tikrovės. Etniniams piligrimams kelionė padarė skirtingą poveikį jų savimonei ir tautinės tapatybės sampratai. Šis „etninės piligrimystės“ tyrimas leidžia giliau tyrinėti Lietuvos tapatybės rekostravimo modelius.

ENA fascinating element in ethnic identity construction and reconstruction processes is the role of homelands. Ethnic identity is dependent in part on whether homelands are constructed as a place or as an idea. This social construction is partially determined by when and how individuals or their ancestors emigrated. The experiences of Lithuanian American economic immigrants, political emigres, and their offspring are explored. For many European Americans (including Lithuanian Americans), traditional measures of ethnicity (such as language retention and endogamy) are not as important as contemporary constructed or invented symbols of ethnic identity (such as ethnic festivals and display of ethnic artefacts). I argue that trips or "ethnic pilgrimages" to the ancestral homelands have received relatively little attention in the ethnicity literature but are central mechanisms of ethnic reconstruction and renewal. [text from author]

DOI:
10.1080/027321700280035
ISSN:
0273-2173
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/36801
Updated:
2017-06-27 15:32:38
Metrics:
Views: 11
Export: