Postkolonializmas Lietuvoje: įtartinas ar priimtinas

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Postkolonializmas Lietuvoje: įtartinas ar priimtinas
Alternative Title:
Postcolonialism in Lithuania: suspicious or acceptable?
In the Journal:
Kultūros barai. 2008, Nr. 2, p. 7-11
Keywords:
LT
Baltijos šalys; Literatūra; Postkolonializmas; Postkolonializmas, lietuvių literatūros mokslas, neokolonializmas; Sovietmetis; Tapatumas.
EN
Identity; Literature; Postcolonialism; Postcolonialism, Lithuanian literary scholarship, neocolonialism; Soviet period; The Baltic States.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje, remiantis įvairių užsienio ir Lietuvos teoretikų įžvalgomis, aptariamas postkolonializmo kritikos metodas ir jo tinkamumas trijų Baltijos šalių patirčiai sovietmečiu nusakyti. Šiuo metu pasaulyje postkolonializmo sąvoka yra išsiplėtusi iki anksčiau sunkiai įsivaizduotų ribų: pradedant sąskaitybos vedimu viduramžiais, baigiant Biblijos analize. Tokie autoriai kaip L. Hutcheon, G. Spivak ir H. Bhabha monolitine tampančią postkolonializmo teoriją bando ardyti iš vidaus. D. Ch. Moore'as vienas pirmųjų pabrėžė, kad buvę Sovietų regionai atitinka postkolonijinių visuomenių modelį, bet į šį faktą kreipiama per mažai dėmesio ir nesiimama detalesnės jo analizės. K. Račevskis tokį priešiškumą ir savotišką apatiją vadina „postkolonijinių įtarumu“. Jo teigimu, Rytų europiečių, kaip kolonizuotų subjektų, patirtis yra pernelyg šviežia, kad užtektų valios ją aptarti ir analizuoti. Pasak Račevskio (jam pritaria V. Kelertienė, K. E. Jirgensas ir kt.), postkolonijinės teorijos taikymas literatūroje padeda suvokti ankstesnę ir dabartinę literatūrinę išraišką, politinius, etninius ir nacionalinius tokių tekstų aspektus. Tarp bandymų kolonijinę Estijos, Latvijos ir Lietuvos patirtį interpretuoti pasitelkiant postkolonializmo kategorijas minėtini Račevskio, Mooro, Kelertienės, Jirgenso, Jūros Avižienis ir kitų veikalai. Nors lietuviai dar tik pratinasi prie kalbininkų keikiamo naujadaro „postkolonializmas“ skambesio, Vakarų akademiniame diskurse jau ryškėja nauja banga, užribyje paliekanti postkolonializmo studijas, nes mokslininkų dėmesys krypsta į naują reiškinį – neokolonializmą.

ISSN:
0134-3106
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/44205
Updated:
2018-12-17 12:24:25
Metrics:
Views: 106    Downloads: 24
Export: