Kas bijo postkolonializmo studijų?

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Kas bijo postkolonializmo studijų?
Alternative Title:
Who is afraid of postcolonial studies?
In the Journal:
Kultūros barai. 2008, Nr. 3, p. 5-8
Keywords:
LT
Baimė; Desovietizacija; Fobijos; Galia; Kritikos metodai; Lietuvių literatūros kritika; Literatūros kritika; Naujos teorijos, kritinis požiūris; Perspektyvos; Poskolonializmas; Postkolonializmas; Recepcija; Rytų Europa; Studijos; Įtarumas.
EN
Critic; Critical approach; Desovietization; East Europe; Fear; Literary criticism; Lithuanian literary criticism; Method; New theories; Perspectives; Phobias; Postcolonial studies; Postcolonialism; Power; Reception; Studies; Suspiciousness.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje, atsakant į Dalia Cidzikaitės straipsnį „Postkolonializmas Lietuvoje: įtartinas ar priimtinas“ mėginama nustatyti šio įtarumo priežastis, apžvelgti bendresnį postkolonializmo tyrimų kontekstą. Simptomiškiausiai įtarumo pozicija atskleista E. Baltutytės knygoje „Laiko įkaitė ir partnerė“, kur užuot nešališkai analizavus postkolonializmo studijų privalumus ir trūkumus skamba irzlus nepasitenkinimas šiai krypčiai „angažuotų“ tyrinėtojų svarstymais. Tokiam požiūriui pritaria nemažai net ir atvirumą kritinių diskursų įvairovei viešai deklaruojančių literatūros kritikų. Baliutytės priešiškumas postkolonializmo teorijos atžvilgiu atskleidžia uždaro, riboto, įtakų iš išorės besibaidančio kritikos diskurso negalią. Dar vienas gana paviršutiniškas bandymas „prijaukinti“ postkolonializmo sampratą matyti V. Daujotytės knygoje „Lietuvių literatūros kritika“. Nepaisant daugumos akademinių lietuvių literatūros kritikų „nesuinteresuotos“ tylos, į klausimą, ar postkolonializmo teoriją ir studijas įmanoma taikyti lietuvių literatūros tekstų analizei, iš esmės jau atsakyta. Estijos mokslininkė P. Peiker pabrėžia sovietinio marksizmo ryšius su vakarietiškais moderniaisiais naratyvais ir primena, kad Rytų Europos kraštai dar iki sovietinės okupacijos buvo patyrę ilgalaikę kolonizaciją. Analizės objektais pasirinkusi W. Gombrowicziaus, Cz. Miłoszo ir M. Kunderos tekstus, kritikė įtikinamai parodo, kad postkolonializmo studijos puikiai tinka Rytų Europos literatūros analizei. Jai argumentuotai antrina ir V. Kelertienės išleista kolektyvinė studija „Baltic Postcolonialism“.

ISSN:
0134-3106
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/44218
Updated:
2018-12-17 12:24:26
Metrics:
Views: 23    Downloads: 8
Export: