Sustainable agriculture : economic aspects

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Anglų kalba / English
Title:
Sustainable agriculture: economic aspects
Alternative Title:
Darnus žemės ūkis: ekonominiai aspektai
In the Journal:
Ekonomika. 2004, t. 68, p. 7-23
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Bendroji žemės ūkio politika; Darni plėtra; Ekologinis ūkininkavimas; Ekologinis žemės ūkis; Integracija; Konkurencingumas; Organinė žemdirbystė; Tvari plėtra; Žemės ūkis; Agriculture; Common agricultural policy; Competitiveness; Integration; Organic agriculture; Organic farming; Sustainable Development.
Keywords:
LT
Bendroji žemės ūkio politika; Prekybos politika / Trade policy; Darni plėtra; Ekologinis ūkininkavimas; Ekologinis žemės ūkis; Integracija / Integration; Konkurencija / Competition; Organinė žemdirbystė; Tvari plėtra; Žemės ūkis / Agriculture.
EN
Agriculture; Competitiveness; Organic agriculture; Organic farming; Sustainable Development.
Summary / Abstract:

LTLietuvos integracija į ES sukelia būtinumą gaminti tik konkurencingas prekes, taikyti išlaidų požiūriu efektyvius ūkininkavimo metodus, aplinkai tinkamą ir socialiai priimtiną įrangą. Tai kelia uždavinį spręsti ekonomines, ekologines ir socialines problemas kompleksiškai. Šiuo požiūriu viena iš geriausių vadybos sistemų yra ekologinis žemės ūkis. Straipsnio tikslas yra kritiškai išanalizuoti ekologinės žemdirbystės turinį, žvelgiant į problemas ekonominio vystymosi tvarumo požiūriu. Ekologinis ūkininkavimas turi tapti svarbus ir Lietuvos žemės ūkio plėtros nacionalinėje strategijoje. Organinės žemdirbystės plėtra yra svarbi Lietuvoje, nes ji sukuria reikalingas sąlygas stiprinti vietos rinką, didinti šalies eksporto potencialą ir spręsti socialines problemas. Lietuvoje yra visos prielaidos ekologinių produktų gamybai. Vidutinis ekologinis ūkis 2002 m. buvo 22 ha ir didesnis. Ekologiniai ūkiai yra mišrūs, t. y. jie augina skirtingus produktus: grūdus, bulves, gyvulininkystės produktus. Galima teigti, kad Lietuvoje jau susiformavo gamybos grandinė „iš lauko ant stalo“: yra sertifikuotų malūnų, duonos kepyklų ir kitų gamybos įmonių. Gaminama apie 120 skirtingų organinių produktų. Svarbus ekologinių ūkių pelningumo aspektas – galimybė gauti didesnes kainas už organinius produktus, palyginti su pagamintais tradiciniu būdu. Reikia pabrėžti, kad Lietuvos ekologinis žemės ūkis yra dinamiškiausias šalies žemės ūkio sektorius ir 2006 m. turėtų užimti apie 0,5 proc. visų žemės ūkio naudmenų.

ENSustainable agriculture synthesizes a variety of concepts associated with agricultural practices and their socio-economic impacts. In this article some requirement for the development of sustainable agriculture in Lithuania are analysed within the ecological economics framework. First, sustainable agriculture is discussed within the context of environmental economics. After this more theoretical part, the Common Agricultural Policy reforms, trends of sustainable agriculture in EU and requirements for the development of sustainable agriculture in Lithuania are elaborated. [text from author]

ISSN:
1392-1258; 2424-6166
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/34626
Updated:
2018-12-20 23:02:25
Metrics:
Views: 8    Downloads: 2
Export: