Interpreting Taurapilis prehistoric site : a landscape revealing power?

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Anglų kalba / English
Title:
Interpreting Taurapilis prehistoric site: a landscape revealing power?
Alternative Title:
Interpretuojant Taurapilį: kraštovaizdis, reprezentuojantis galią?
In the Journal:
Archaeologia Baltica. 2007, t. 8, p. 155-159
Keywords:
LT
Archeologiniai radiniai / Artefacts; Kraštovaizdis / Landscape; Kunigaiškčio kapas; Mitologija / Mythology; Piliakalniai / Hilforts; Taurapilis; Tauras.
EN
East Lithuanian Barrow Culture; Landscape archaeology; Taurus (Bos primigenius).
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje yra analizuojamas Taurapilyje rastas kunigaikščio kapas ypatingą dėmesį skiriant Taurapilio kraštovaizdžiui, su juo susijusiems mitologiniams aspektams. Kunigaikščio kapo egzistavimas šioje vietoje sudaro sąlygas manyti, jog V a. antrosios pusės - VI a. Taurapilio archeologijos kompleksas (piliakalnis ir du pilkapynai) buvo viena iš to meto centrinių vietų. Tenykščiame kraštovaizdyje glūdinčios mitologinės reikšmės pirmiausia atkreipia dėmesį į Tauragno ežero pavadinimą. Klasikinė šio ežero hidronimo etimologija yra siejama su tauro ragu, kadangi ežero forma yra į jį panaši. Mūsų kraštuose prieš kelis šimtmečius išnykęs laukinis gyvūnas tauras mitologijoje simbolizuoja suverenumo sferą - aukščiausios valdžios įgijimą arba praradimą. Mituose ir istorijoje sumedžioto tauro ragai išreiškia dieviškąjį ir žmonių pripažintą suverenumą. Tokiu būdu kunigaikščio kapo atradimas ir Taurapilio kraštovaizdis yra glaudžiai susiję. Tai suponuoja, kad valdžios kodas glūdi Taurapilio kraštovaizdyje ir jo mitologinėje reikšmėje. Manoma, kad Taurapilio gyventojai V - VI a. tai žinojo ir galbūt naudojosi, norėdami pagrįsti savo politinį ir (arba) socialinį dominavimą.

ENIn this article, some new approaches to Taurapilis prehistoric site, situated in the Utena district in Lithuania, are proposed. As a projection of a taunts horn on the ground in a water form, Lake Tauragnas was the principal factor shaping the particular prehistoric space and determining its status. In this way also, the origins of the Taurapilis Central Place, dated to the fifth or sixth centuries, are explained. [From the publication]

ISSN:
1392-5520; 2351-6534
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/13637
Updated:
2018-12-17 11:59:20
Metrics:
Views: 19    Downloads: 5
Export: