Žebriūnas: nutylėjimai ir paradoksai

Collection:
Sklaidos publikacijos / Dissemination publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Žebriūnas: nutylėjimai ir paradoksai
Publication Data:
Vilnius : Tyto alba, 2020.
Pages:
439 p
Contents:
1. Šlovės kojos; Mambo Italjano; Kaunas; Sibiras; Sportas; Architektūra — 2. Laiptai; mNaujos formos; Pirmas šūvis; Šoblytė; Kanonada — 3. Kompanija; Nijolė K.; Kursai; Teorija ir praktika; Procesija — 4. Aidai; Krymas; Ž ir Ž; Giedrė — 5. Pasakos; Oazė; Vaikai; Inga; Monika —6. Jo aktoriai; Gediminas Girdvainis; Vaiva Mainelytė; Eglė Gabrėnaitė; Jūratė Onaitytė; Algirdas Latėnas; Nelė Savičenko — 7. Paraštės; Sumanymai; Mokiniai; Adresai; Ruduo — 8. Valanda; Taškai; Ir — Iliustracijų sąrašas.
Keywords:
LT
Arunas Žebriūnas; Atsiminimai. Biografijos / Memories. Biographies; Kinas / Cinema.
Summary / Abstract:

LTArūnas Žebriūnas (1930–2013) – kino režisierius, sukūręs filmus „Paskutinė atostogų diena", „Mažasis princas", „Gražuolė", „Naktibalda", „Velnio nuotaka", „Seklio Kalio nuotykiai", „Riešutų duona", „Turtuolis, vargšas..." ir daugelį kitų. Jis atėjo į Lietuvos kino studiją XX amžiaus 7 dešimtmetyje, kartu su pirmaisiais pokario lietuvių kino profesionalais. Niūrus mažakalbis atsiskyrėlis, šaipęsis iš standartų ir kūręs filmus „žiūrovo aukštesniajam Aš", Žebriūnas visada išdidžiai tikėjo menininko misija. Filmais jam rūpėjo ginti jautresniuosius nuo šiurkščiųjų, trapų savitumą – nuo bandos banalybės. 2011-aisiais, sulaukęs 81 metų ir apdovanotas Nacionaline premija „už kūrybą, klojusią pamatus poetiniam kinui", jis sakė pasijutęs kaip iškasena, „kurią kažkas atkapstė, nuvalė ir pasakė – gražu". Man gražu nuo „Paskutinės atostogų dienos", nuo 1964-ųjų. Jo pirmųjų filmų herojai – vaikai, ir ne viena jauna siela užaugo veikiama Žebriūno kino. Rašau apie jį, nes noriu, kad būtų žinomas jo likimas, tipiškas pirmiesiems lietuvių kino kūrėjams ir vis tiek labai individualus. Labiausiai noriu, kad jo filmus atrastų vis nauji žiūrovai. [Rūta Oginskaitė]

ISBN:
9786094665158
Related Publications:
A Postwar social crisis: the flood of beggars into Lithuania in 1944-1947 / Regina Laukaitytė. Lithuanian Historical Studies. 2022, vol. 26, p. 129-154.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/99169
Updated:
2022-12-14 11:43:17
Metrics:
Views: 9
Export: