Erdvinių metaforų ypatybės sporto diskurse

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Erdvinių metaforų ypatybės sporto diskurse
Alternative Title:
Specificity of spacial metaphors in sports discourse
In the Journal:
Filologija. 2014, Nr. 19, p. 121-132
Keywords:
LT
Erdvinės metaforos; Ištakos sritis; Ištakų sritis; Konceptualioji metafora; Sporto diskursas; Tikslo sritis; Vaizdinės-scheminės metaforos.
EN
Conceptual metaphor; Conceptual metaphors; Image-schemas; Source domain; Spatial metaphor; Sport discourse; Target domain.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje, pasitelkus sporto diskursui būdingus metaforinius pasakymus, siekiama atskleisti erdvinių metaforų ypatybes. Tiriami metaforiniai pasakymai leidžia rekonstruoti konceptualiąsias metaforas: „tikslo siekimas yra kelias“, „klaida yra suklupimas“, „nesėkmė yra kliūtis kelyje“, „laimėjimas yra ėjimas priekyje“, „laimėjimas yra kryptis aukštyn“, „pralaimėjimas yra kryptis žemyn“, „pranašumas yra ėjimas pirma kitų“. Sporto diskurso metaforų specifika dažniausiai atsiskleidžia susiliejus ištakų konceptams. Vienu metu sporto varžyboms, laimėjimams priskiriami dviejų ištakų konceptų požymiai, leidžiantys apibūdinti unikalius metaforiškai su sportu susijusius vaizdinius. Kadangi tokio pobūdžio metaforos dažniausiai būdingos krepšiniui, galima įžvelgti sąsajas tarp emocijų raiškos ir metaforiškų pasakymų naujumo, kūrybiškumo. Produktyviausios erdvinės metaforos sporto diskurse susijusios su kelionės scenarijumi ir kelio schema. Aktualizuoti kelionės požymiai (kelio pradžia, vidurys, pabaiga; kliūtys kelyje ir jų įveikimas; ėjimas kitų priekyje; kelialapis) ir pagrindinis vaizdinės kelio schemos elementas – kryptis į kitą tašką – leidžia išreikšti svarbiausius sporto diskurso dalykus (tikslo siekimą, veržlumą, nesėkmių įveikimą, teisingo sprendimo pasirinkimą). Ištakų sritimis laikytinos erdvinės kelio ir skalės schemos implikuoja vieną vaizdinį, kai konceptualizuojamos sporto kelyje pasitaikančios kliūtys, kurios dažniausiai yra duobės. Kryptis aukštyn / žemyn struktūrina nesėkmių įveikimą, laimėjimus ir pralaimėjimus, suteikdama sporto diskursui dinamiškumo.

ISSN:
1392-561X
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/56841
Updated:
2019-01-18 20:31:25
Metrics:
Views: 4    Downloads: 3
Export: