Нумизматические коллекции Литвы XIX - начала XX в.: утраты

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Rusų kalba / Russian
Title:
Нумизматические коллекции Литвы XIX - начала XX в.: утраты
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Kolekcijos; Medaliai; Monetos; Netektys; Numizmatika; Numizmatikos kolekcija; Privačios kolekcijos; Vilniaus Senienų muziejaus kolekcijos; Vilniaus universitetas (VU; Vilnius University); Coins; Collections; Collections of museum of antiquities in Vilnius; Lithuania; Losses; Medals; Numismatic collection; Numismatics; Numismatics collection of Vilnius university; Private collections.
Keywords:
LT
Kolekcijos; Monetos; Monetos. Numizmatika. Sigilografija. Sfragistika / Coins. Numismatics. Sigilography; Muziejai / Museums; Netektys; Privačios kolekcijos; Universitetai / Universities.
EN
Collections; Losses; Medals; Private collections.
Summary / Abstract:

LTPublikacijoje aptariama Lietuvos numizmatikos rinkinių XIX–XX a. pradžioje istorija. LDK numizmatikos rinkiniai XVIII a. pab. pateko į Rusijos imperiją. Didelių nuostolių patyrė XIX a. ir karo metais XX a. pr. Išblaškytos kolekcijos iki šiol nėra grąžintos į Lietuvą. Kai kurios jų saugomos kitų šalių muziejuose, kai kurios – sunaikintos arba nėra žinių apie jų likimą. Tyrimo tikslai dvejopi – apibendrinti iki šių dienų surinktą medžiagą ir apibrėžti tolesnio tyrimo galimybes, susijusias su paieškomis, identifikavimu ir rekonstravimu. Informacija apie prarastus numizmatikos rinkinius publikacijoje skirstoma į dvi grupes. Pirmąją sudaro materialus palikimas, kurį vienaip ar kitaip galima atkurti ir suskaičiuoti. Antroji grupė susijusi su nematerialia sritimi – žinių, tradicijų praradimu. Apibendrinime teigiama, kad XIX–XX a. pr. Lietuva patyrė daug istorinių išbandymų, tačiau numizmatika tuo metu gyveno aukso amžių. Monetos ir medaliai, liudiję apie nepriklausomos šalies istoriją, sulaukė didelio kolekcionierių dėmesio. Numizmatikos rinkinių sudarymo procese ypatingą vaidmenį atliko Vilniaus universitetas, Senienų muziejus ir archeologijos komisija. XX a. pr. mokslinės draugijos ir muziejai suteikė naujų impulsų numizmatikai. Senąsias istorinių ir kultūrinių vertybių puoselėjimo tradicijas tęsia Lietuvos nacionalinis muziejus ir Vilniaus universitetas. Informacija apie senąsias kolekcijas skatina jas rekonstruoti ir kurti virtualias kolekcijas.

ISBN:
9788385057598
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/56356
Updated:
2020-11-24 15:22:25
Metrics:
Views: 14
Export: