Missing socialism again? The malaise of nostalgia in Post-soviet Lithuania

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Anglų kalba / English
Title:
Missing socialism again? The malaise of nostalgia in Post-soviet Lithuania
In the Book:
Anthropology and nostalgia. New York: Berghahn, 2015. P. 35-60
Keywords:
LT
20 amžius; Amnezija; Atmintis; Bunkeris; Istorinė atmintis; Išgyvenimo drama; Nostalgija; Post-socialistinė atmintis; Postsovietinė Lietuva; Socializmas; Sovietmetis.
EN
Amnesia; Bunker; Historical memory; Memory; Nostalgia; Post-socialism memory; Post-Soviet Lithuania; Soviet period; Survival drama.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje aptariama „Išgyvenimo drama“ bunkeryje – eksperimentinis pramoginis teminis parkas, įsikūręs Lietuvos sostinėje Vilniuje. Padedami profesionalių aktorių, parko svečiai dalyvauja ir mėgina „išgyventi“ - pramoga sudaryta iš interaktyvių performansų, kuriuose imituojamos KGB pareigūnų vykdomos apklausos, tardymas, smurtas, medicininiai eksperimentai, sovietinės eros apsipirkimo ypatybės, civilinės saugos pratybos ir pan. Šie bunkeryje atliekami performansai analizuojami kaip atminties ritualai, kuomet komunizmo laikotarpis vaizduojamas pasitelkiant turtingą repertuarą, pradedant vaizdinę medžiagą ir baigiant garso ir patiriamų skonių efektais. Pagrindinis dėmesys kreipiamas į pramogos dalyvių atsaką šioms suvaidintoms sovietinėms patirtims, mėginama rasti jo ryšį su socialistinės eros kontekstu, ją patyrusių asmenų biografine ir istorine praeitimi. Dalyvių prisiminimai leido kalbėti apie posocialistinės Lietuvos gebėjimą sąmoningai ar nesąmoningai užmiršti savo praeitį. Tyrimo ašimi tapo dominuojanti „nostalgifikavimo“ paradigma. Atlikus tyrimą paaiškėjo, jog „1984. Išgyvenimo drama sovietiniame bunkeryje“ kuriama nostalgija yra reikalinga permąstyti ir dekonstruoti savo patirtis, kadangi sovietmečio atmintis – selektyvi ir dažnai sunkiai suvokiama. Daliai performanso dalyvių sovietinė praeitis buvo neverta prisiminti, kiti save suvokė išimtinai tik dabartyje, ir tik dalis sovietinę praeitį laikė istoriškai svarbia. Daroma išvada, jog nagrinėtas projektas leidžia tiek prisiminti, tiek ir užmiršti sovietinę praeitį dabarties Lietuvoje.

ISBN:
9781782384533
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/55040
Updated:
2020-09-17 21:20:12
Metrics:
Views: 29
Export: