Kalbos normos ir vertybių sistemos: kartų skirtumai

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Kalbos normos ir vertybių sistemos: kartų skirtumai
Alternative Title:
Literary norms and the system of values: differences in generations
In the Journal:
Gimtasis žodis. 2002, Nr. 6, p. 8-12, 46
Notes:
LDB Open.
Keywords:
LT
Bendrinės kalbos normos; Kartų skirtumai; Kultūrinės vertybės; Norminimo įgyvendinimo būdai; Vertybių sistema.
EN
Cultural values; Differences in Generations; Literary Norms; Norms of Standard Lithuanian; System of values; Ways of promoting standart Lithuanian.
Summary / Abstract:

LTBendrinės kalbos tvirtėjimas priklauso nuo kalbos politikos, planavimo, tvarkybos. Gyvenimo aplinkybės keičia kalbą, mažiau aktualią informaciją išstumia aktualesnė. Tai vienas iš kalbos kitimo veiksnių. Itin didelį poveikį kalbai daro nauji tikrovės reiškiniai: juos reikia įvardyti, susikurti visą įvardijimų sistemą. Dažniausiai skolinamasi, nes ir nauji reiškiniai paprastai ateina iš svetur, jau turėdami savo pavadinimus. Trečiasis kalbos kitimo veiksnys yra kalbų sąveika, kalbų kontaktai. Ketvirtasis kalbos kitimo veiksnys yra įvairių tos pačios kalbos atmainų sąveika: pirmiausia teritorinių tarmių tarpusavy ir su bendrine kalba, taip pat ir rašomosios bei sakytinės kalbos atmainų, vieni kitiems daro įtaką kalbos stiliai ir skirtingų socialinių sluoksnių kalbos atmainos, ypač profesinė kalba, jos žodynas. Bendrinės kalbos normų sistemoje, priešingai nei daugelyje gyvųjų kalbos atmainų, pirmenybė teikiama rašomosios kalbos normoms. Dabar Lietuvoje randasi naujas reiškinys – tvirtėja regioninių tarmių pozicijos. Tarmine kalba išreiškiamas lojalumas savo aplinkai. Todėl reikia atkreipti dėmesį į tai, kad dabar vertybių sistemoje taisyklinga bendrinė kalba nebūtinai ir ne visur užima pirmąją vietą. Apibendrintina, kad kalbos sistemos puoselėjimas turi ir likti pagrindinė kalbos norminimo kryptis. Problema yra norminimo įgyvendinimas. Palyginti diktatoriškas kalbos normų įgyvendinimo būdas konfliktuoja su bendrosiomis visuomenės vertybėmis, todėl stringa. Visuomenė yra pasirengusi puoselėti lietuviškumą, bet jo puoselėjimo būdai nebeatitinka gyvenamojo meto vertybių sistemos.

ENThe cultural values are a factor identifying and linking a great number of people. The article discusses different assessment of cultural values and literary norms by different generations. The question has been raised concerning conformity of ways for cherishing the literary norms with the system of values relevant to the given period. [text from author]

ISSN:
0235-7151
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/40519
Updated:
2018-12-17 11:06:16
Metrics:
Views: 28    Downloads: 6
Export: