"Daugėliškiniai burtai" : teksto interpretacija

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
"Daugėliškiniai burtai": teksto interpretacija
Alternative Title:
Reading of "Daugėliškis witchcraft"
In the Journal:
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Burtai; Daugeliškiai; Daugėliškis; Interpretacija; Jeronimas Cicėnas; Tekstas; Tikėjimai; Užkalbėjimai; Beliefs; Daugeliškiai; Daugeliškis; Incantatios; Jeronimas Cicėnas; Magic; Text; Witchcrafts.
Keywords:
LT
Burtai; Tekstas; Užkalbėjimai.
EN
Beliefs; Daugeliškis; Incantatios; Magic; Text; Witchcrafts.
Summary / Abstract:

LTStraipsnio tikslas — nagrinėti Jeronimo Cicėno surinktus „Daugėliškinius burtus“. Teigiama, kad šie burtai, išlaikę senovines žodžių formas, perdavė būsimoms kartoms tikėjimų, burtų, prietarų lokalinį palikimą. Pažymima, kad aptariamas rinkinys pavadintas „Daugėliškiniai burtai“, tačiau jame esama ne tik burtų: rinkinyje gausu prietarų, tikėjimų, užkalbėjimų ir posakių bei priežodžių. Leidinyje aprašoma, ką ir kaip daryti, kaip elgtis įvairiose gyvenimo ciklo situacijose: besilaukiant kūdikio, jam gimstant, pirmais gyvenimo metais, jaunystėje, tekant ir per vestuves, mirties atveju ir sergant ar norint kam nors pakenkti. Knygoje burtai suskirstyti į dvi dalis. Pirma dalis pavadinta „Nuo gimės lig mirties“ , antroji - „Žmogus ir gaivalai“. Taip pat knygos pabaigoje pridėtas priedas, kuriame nurodomos ligos ir kaip jas gydyti. Skyrius „Nuo gimės lig mirties“ suskirstytas į poskyrius: 1. Negimus; 2. Vaikystė; 3. Vedybos; 4. Mirtis. Antrasis skyrius „Žmogus ir gaivalai“ suskirstytas į penkias dalis: 1. Gamtos pakaitos; 2. Šventės (šventos dienos); 3. Aukojimas; 4. Padarai; 5. Ligos ir vaistai. Autorė išsamiai aptaria kiekvieną skyrių ir poskyrį, paaiškindama kai kurių tikėjimų, burtų, prietarų kilmę, paplitimą bei reikšmes. Apibendrindama analizuojamą knygą, autorė konstatuoja, kad daugėliškiniai burtai, prietarai ir tikėjimai perteikia žmonių viziją — kokie jie nori būti, kokius žmones nori matyti aplink save. Daroma išvada, kad tikėjimai, burtai ir prietarai, nors patyrę nemenką krikščionybės poveikį, išlaikė daug senovės liaudies pasaulėžiūros elementų.

ENIn this paper we present the witchcraft of Daugėliškis village, as recorded by Jeronimas Cicėnas in the Vilnius countryside in 1930-1933. The lots convey interesting information about the people of the region: for example, the spoken language of the period, world outlook and emotional attitude in the 20th century. By interpreting the lots, we investigate how text and context is expressed, how sentences are constructed, what words are used, as well as suggestiveness of form and content. [text from author]

ISSN:
2029-1515
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/23756
Updated:
2020-11-02 19:08:05
Metrics:
Views: 36
Export: