Pinigai ir vertybiniai popieriai kaip civilinių teisių objektas

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Pinigai ir vertybiniai popieriai kaip civilinių teisių objektas
Contents:
Pinigai. Pinigų prigimtis ir kompetencija leisti pinigus ; Pinigų santykis su kitais civilinių teisių objektais ; Negrynieji pinigai kaip savarankiškas civilinių teisių objektas ; Pinigų nominalizmo principas ir jo išimtys — Vertybiniai popieriai. Vertybinių popierių samprata ir jų požymiai ; Vertybiniai popieriai ir kitos finansinės priemonės ; Nematerialiųjų vertybinių popierių apyvartos ypatumai — Apibendrinimai.
Keywords:
LT
Civilinė teisė; Civilinis kodeksas; Finansai; Pinigai; Vertybiniai popieriai; Turtas; Bankai; Įstatymai; Teismų praktika.
EN
Civil law; Civil code; Finance; Money; Securities; Property; Banks; Legislation; Case law; Lithuania.
Summary / Abstract:

LTTarp civilinių teisių objektų pinigai (CK 1.100 str.) ir vertybiniai popieriai (CK 1.101-1.108 str.) užima specifine vietą. Kitaip nei daugelis kitų civilinių teisių objektų, jie nepasižymi kokiomis nors konkrečiomis fizinėmis savybėmis. Pinigai ir vertybiniai popieriai gali išreikšti tam tikras turtines teises, tačiau yra siejami su abstrakčiu objektu, kuris gali būti perleidžiamas sudarant sandorius ar kitais pagrindais. Tradiciškai pinigai ir vertybiniai popieriai laikyti daiktais. Tai grindžiama tuo, kad grynieji pinigai (monetos, banknotai), taip pat kai kurie materialūs vertybiniai popieriai gali būti perduodami vadovaujantis daiktinės teisės taisyklėmis, pavyzdžiui, susitariant, kad nuosavybės teisė į šiuos objektus pereina nuo jų perdavimo momento. Kai kuriais atvejais galima ginti sąžiningus šių objektų įgijėjus. Banknotai, monetos ir materialūs vertybiniai popieriai gali būti laikomi pakeičiamais, dalomais, rūšiniais požymiais apibrėžtais daiktais, išskyrus kai kurių rūšių vertybinius popierius. [Iš straipsnio, p. 107]

ISBN:
9789955195856
Subject:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/92352
Updated:
2022-03-09 21:44:10
Metrics:
Views: 6
Export: