The Attitude to integration of Europe : the elites and the populace

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Anglų kalba / English
Title:
The Attitude to integration of Europe: the elites and the populace
Keywords:
LT
Ispanija (Spain); Izraelis (Israel); Prancūzija (France); Lietuva (Lithuania); Integracija / Integration.
Summary / Abstract:

LTPastarąjį dešimtmetį referendumų analizė atskleidžia, kad santykinai trumpa, bet intensyvi kampanija gali dramatiškai pakeisti situaciją. Elito sutarimas, pasireiškiantis valdančiųjų partijų integracijos palaikymu, negali garantuoti teigiamo rezultato. Jį nulemia skirtingi faktoriai. Nepaisant partinio konsensuso, socio-ekonominis pasidalijimas, suskilimas į "elitą” ir "likusiąją liaudį" tampa vis labiau akivaizdus. Šio straipsnio objektas – devyni "ketvirtosios plėtros bangos" ir keturi referendumai dėl Konstitucijos Europai. Pirmuoju atveju visose šalyse referendumai laimėjo. Antruoju, pradėjus nuo Ispanijos, ši serija sustojo, kai ratifikavimas nepasisekė Prancūzijoje, po to - Nyderlanduose; teigiamai pasibaigęs referendumas Liuksemburge buvo per maža paguoda. Taigi analizė parodė, kad tradicinis skirstymas į euroskeptikus ir eurooptimistus nėra galimas. Tokie rodikliai, kaip politinio elito (įtakingiausių partijų) konsensusas ir daugumos respondentų euroentuziazmas visuomenės nuomonės apklausose, dar negarantuoja atitinkamų rezultatų. Vidurio Rytų Europoje ir Ispanijoje suveikė konsensuso principas, nors užslėptas euroskepticizmas taip pat buvo ženklus. Prancūzijoje, Nyderlanduose ir Liuksemburge, Europos šerdies valstybėse, referendumų dėl Konstitucijos Europai rezultatai buvo gerokai žemesni už ilgalaikes prognozes. Pirmose dvejose referendumai pralošė, Liuksemburge - laimėjo, bet entuziazmas stipriai apmažėjo. Taigi tapo svarbu vertinant gilėjančią, ilgalaikę eurointegracinę elgseną nepamiršti ir momentinės, išryškėjančios tik kampanijos metu. [Iš leidinio]Reikšminiai žodžiai: Europos Sąjunga (European Union); Integracija; Referendumai; European Union; Integration; Referenda.

ENNine EU Accession referenda of 2003 and four referenda on the Constitution for Europe were analyzed. Countries analyzed were grouped according to importance of the factors influent for the referenda results. It has been shown that cleavage "elites" - "the rest of population" are becoming growing impact on the voting behaviour during European integration referenda. [From the publication]

ISBN:
998478410X
Related Publications:
Nemeilė Neeuropai : Europos Sąjungos ketvirtosios plėtros bangos referendumai / Liudas Mažylis. Kaunas : Vytauto Didžiojo universiteto leidykla, 2004. 175 p.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/8799
Updated:
2013-04-28 16:50:09
Metrics:
Views: 16
Export: