Medinė sakralinė architektūra

Collection:
Sklaidos publikacijos / Dissemination publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Medinė sakralinė architektūra
In the Book:
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Medinė architektūra; Paveldas; Sakralinė architektūra; Bažnyčios; Wooden architecture; Heritage; Sacred architecture; Churches.
Keywords:
LT
Architektūra / Architecture; Bažnyčios / Churches; Medinė architektūra / Wooden architecture; Paveldas / Heritage; Religinis menas. Bažnytinis menas. Sakralinis menas / Religious art. Sacral art.
EN
Sacred architecture; Wooden architecture.
Summary / Abstract:

LTVieni gražiausių ir geriausiai išlikusių senųjų Lietuvos medinių pastatų yra katalikų bažnyčios. Jos pranoksta kitus pastatus kompozicijos išraiškingumu bei formų tobulumu. Tai ne tik vertingi senosios architektūros kūriniai, bet taip pat neįkainojami mūsų protėvių dvasinės kultūros paminklai, glaudžiai susiję su jų pasaulėjauta ir buitimi. Visas žmonių gyvenimas - gimimas, vestuvės, mirtis, metinės šventės ir eiliniai sekmadieniai buvo susieti su bažnyčia. Bažnytinės doktrinos Lietuvoje įgijo tautinę formą, susilydė su vietine kultūra ir tradicijomis. Medinės bažnyčios stovi mažų miestelių ir bažnytkaimių centrinėje dalyje, dažniausiai aukštumoje. Stambiu tūriu jos išsiskiria supančioje aplinkoje. Šventoriuje augantys aukšti lapuočiai medžiai, saugantys sakralinį pastatą nuo vėtrų ir gaisrų, jo teritoriją vaizdžiai išryškina miestelio panoramoje. [Iš straipsnio, p. 50]

Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/85512
Updated:
2022-01-08 08:05:38
Metrics:
Views: 22
Export: