'Moving in the same direction'? : presentation of family law reforms in Lithuania

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Anglų kalba / English
Title:
'Moving in the same direction'?: presentation of family law reforms in Lithuania
In the Book:
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Civilinis kodeksas; Partnerystė; Santuoka; Santuokos nutraukimas; Sutuoktinių nuosavybė; Šeimos teisė; Civil code; Cohabitation; Divorce; Family law; Lithuania; Marriage; Matrimonial property.
Keywords:
LT
Partnerystė; Sutuoktinių nuosavybė; Šeimos teisė / Family law; Teisėkūra. Teisės šaltiniai / Legislation. Sources of law; Teisės istorija / History of law.
EN
Civil code; Cohabitation; Divorce; Family law; Marriage; Matrimonial property.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje apžvelgiamos šeimos teisės reformos, remiantis 2000 m. Civiliniu kodeksu, kuris įsigaliojo nuo 2001 m. liepos 1 d. Nagrinėjamas santuokos, santuokinės nuosavybės, skyrybų ir kohabitacijos reglamentavimas. Sovietinėje teisės sistemoje šeimos teisė buvo išskirta į atskirą šaką, o dabar ji yra integrali civilinio kodekso dalis. Atliekama lyginamoji analizė su 1969 m. santuokos ir šeimos kodeksu, parodoma, kaip šeimos teisė transformavosi ir kokie buvo šio proceso rezultatai. Naujasis civilinis kodeksas ženkliai skiriasi nuo sovietinio, tačiau lyginant su europiniu kontekstu – yra konservatyvus. Keltinas klausimas, ar civiliniame kodekse įteisintos šeimos teisės reformos atitinka europinės jurisdikcijos kryptį ir gali būti vadinamos moderniomis. Šis kodeksas funkcionuoja dar tik 2 metus, todėl sunku atsakyti į klausimus apie jo efektyvumą. Tikėtina, kad dalis reglamentuotų teisinių nuostatų gali būti atmestos. Sykiu šis kodeksas liudija ir tai, kad ateityje galime tikėtis dar radikalesnių reformų. Europinė integracija neabejotinai taps būsimų pokyčių katalizatoriumi – neišvengiamas transseksualių santuokų pripažinimas po Europos Žmogaus teisių teismo sprendimo yra geras pavyzdys, kaip su tokiais pokyčiais reikia supažindinti nacionalinę šeimos teisės sistemą.

ISBN:
085308937X
Subject:
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/73003
Updated:
2020-07-28 20:31:13
Metrics:
Views: 20
Export: