Чин oo. василіян в українсько-литовських культурних зв’язках початку XXI століття

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
  • Ukrainiečių kalba / Ukrainian
  • Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Чин oo. василіян в українсько-литовських культурних зв’язках початку XXI століття
Alternative Title:
Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas XXI amžiaus pradžioje ukrainiečių-lietuvių kultūrinių ryšių plėtros kontekste
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Bazilijonai; Kultūriniai ryšiai; Lietuvių ir ukrainiečių istorikų asociacija; Lietuvių ir ukrainiečių santykiai; Ukraina (Ukraine); Ukrainiečių - lietuvių kultūriniai ryšiai; Vilnius; Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas; Šv. Bazilijaus Didžiojo vienuolija Vilniuje; Švč. Trejybės bažnyčia; Association of Lithuanian and Ukrainian Historians; Basilian monks; Church of Holly Trinity; Cultural relations; Lithuania; Lithuania-Ukraine relations; Monastic order of Basilians; Order of Saint Basil the Great in Vilnius; Relations; Ukrainian community.
Keywords:
LT
Katalikų Bažnyčia / Catholic Church; Kultūriniai ryšiai; Lietuvių ir ukrainiečių istorikų asociacija; Lietuvių ir ukrainiečių santykiai; Vienuolijos / Monasteries; Ukrainiečių - lietuvių kultūriniai ryšiai.
Summary / Abstract:

LTLietuvos ir Ukrainos ryšiai siekia dar XIV a. Religinėje plotmėje abi šalis vienija unitų Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas. Bažnyčios istorijos tyrėjams ir religijotyrininkams bazilijonų mokslo, šviečiamoji bei visuomeninė veikla leidžia įsigilinti į lietuvių ir ukrainiečių sąsajas bei plėtoti jų bendradarbiavimą XXI a. pradžioje. Šiame straipsnyje tiriama, kaip Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino istorijos tyrimai prisideda prie ukrainiečių ir lietuvių kultūrinių ryšių plėtros. Remiamasi šiuolaikiniais mokslininkų darbais. Šiais laikais Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia yra savotiškas visų Vilniuje gyvenančių ukrainiečių centras. Lietuvos ir Ukrainos mokslininkų gebėjimas koordinuoti veiklą garsinant lietuvių ir ukrainiečių ryšius padėjo atkreipti dėmesį į bazilijonų vienuolyną Vilniuje ir Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčią bei įjungti į bažnyčios restauravimą valdininkus, diplomatinio korpuso atstovus. Lietuvių ir ukrainiečių istorikai, skatinami dr. Aldonos Vasiliauskienės, sudaro tvirtą naujos kartos Ukrainos Graikų apeigų katalikų Bažnyčios istorijos ir lituanistikos tyrinėtojų pagrindą. Vasiliauskienė vadovauja „Lietuvių, ukrainiečių istorikų asociacijai“, kurios tikslas yra padėti iš Ukrainos atvykusiems mokslininkams užmegzti kontaktus su akademine Lietuvos bendruomene, vystyti lietuvių ir ukrainiečių istorinių ir kultūrinių ryšių tyrimus. Pasirinkta konkreti tyrimų kryptis – Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino istorija ir žinių apie šį ordiną sklaida. Dėl to minėta asociacija ėmėsi plačios švietėjiškos veiklos Lietuvoje ir Ukrainoje.

ISBN:
9786098179125
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/68592
Updated:
2018-12-03 21:38:53
Metrics:
Views: 7
Export: