The Last pagan burials

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Anglų kalba / English
Title:
The Last pagan burials
Keywords:
LT
13 amžius; 14 amžius; Archeologiniai radiniai / Artefacts; Bajorai, didikai ir magnatai / Nobles and magnates; Įkapės; Kapinės. Kapai. Kapavietės. Kapinynai / Cemeteries. Tombs. Graves; Laidojimas. Laidotuvės. Šermenys / Burial. Funeral; Marvelės kapinynas; Obelių kapinynas; Semeniškių kapinynas.
EN
13-14 cent.; Aquatic disposal; Bajorai Cemetery; Lithuanian XIII-XIV c. history; Marvelė Cemetery; Multiple cremations; Obeliai Cemetery; Pagan Burials; Semeniškiai Cemetery; Shrouds.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje analizuojami pagoniškos Lietuvos laidojimo papročiai XIII-XIV a. Šiuo laikotarpiu degintiniai kapinynai buvo visuotinai paplitę visoje etninėje Lietuvos teritorijoje - šiuo metu fiksuojama beveik 70 kapinynų, o pavieniai kremavimo įrankiai aptinkami dar 50 skirtingų vietų. Taip pat degintinių kapų aptinkama Vakarų Baltarusijoje, Pietryčių Latvijoje ir Šiaurės-rytų Lenkijoje. Pavieniai degintinių kapinynų tyrimai pradėti XIX a. viduryje, o suintensyvėjo XX a. 4 dešimtmetyje bei pastaruoju metu. Dažniausiai degintini kapinynai buvo lokalizuojami ant kalvų ar nedidelių kalnelių, o mirusieji buvo deginami laužuose šalia kapinyno. Pelenai buvo surenkami kartu su įvairiais kartu dalinai sudegusiais rūbų, ginklų ir pan. likučiais ir palaidojami mažuose, negiliose duobėse. Kapavietėse aptinkama tik nedidelė sudegintų palaikų dalis, kita buvo paskleidžiama platesnėje kapinyno aplinkoje. Fiksuojami pavieniai ir kelių asmenų bendri kapai sausumoje ir vandenyje (pavyzdžiui, Obelių kapinynas). Centrinėje Lietuvos dalyje dažnai kartu su kremuotais palaikais buvo laidojami nekremuoti žirgai. Visuotinis degintinių kapų paplitimas Lietuvos valstybės susidarymo metu liudija apie šio papročio pakėlimą į tam tikrą valstybinį lygį, kuris vienijo naujos valstybės gyventojus. Po 1387 m. Lietuvos krikšto, nepaisant krikščionybės lėto plitimo periferijoje, visgi degintinių kapų paprotį greitai pakeitė mirusiųjų kūnų laidojimas, o paskutiniai pavieniai degintiniai kapai aptinkami tik XV a. pradžioje.

ISBN:
9789955991397
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/65435
Updated:
2018-04-04 23:58:17
Metrics:
Views: 15
Export: