Frazeologizmų su daiktavardžiu "širdis" semantika

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Frazeologizmų su daiktavardžiu "širdis" semantika
In the Book:
Leksikografijos ir leksikologijos problemos / redaktorių kolegija: Pietro U. Dini ... [et al.]. Vilnius: Lietuvių kalbos instituto leidykla, 2003. P. 225-252
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Frazeologizmas; Motyvacija; Reikšmė; Semantika; Somatizmas; Širdis; Heart; Meaning; Motyvation; Phraseological unit; Semantics; Somatism; Somatisms.
Keywords:
LT
Frazeologizmai. Frazeologija / Phraseologisms. Phraseology; Latvių kalba / Latvian language; Semantika / Semantics; Somatizmas; Širdis.
EN
Heart; Meaning; Motyvation; Semantics; Somatism; Somatisms.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje nagrinėjama frazeologizmų su daiktavardžiu „širdis” semantika. Širdis – daugiareikšmis didelio semantinio aktyvumo žodis, vartojamas įvairiuose, dažnai neįprastuose kontekstuose. Gausios frazeologijos su somatizmu „širdis“ formavimasis laikytinas šio žodžio semantinės derivacijos tąsa. Somatizmo „širdis“ simbolika yra universali daugelyje kalbų, kadangi kalbinę pasaulio suvokimo raišką lemia bendri mąstymo, psichikos dėsniai, asociaciniai ryšiai, jutimų išgyvenimai, o fiziologinės emocijų reakcijos yra įgimtos ir visiems bendros. Sudarytame daiktavardžio „širdis“ frazeologizmų semantiniame lizde išsiskiria priešingų reikšmių frazeologizmų grupės: ramumas–jaudinimasis; malonumas–nemalonumas; meilė–panieka; jautrumas–nejautrumas; įsiminimas–užmiršimas; noras–nenoras; valdymasis–nesivaldymas. Frazeologizmais, kurių semantinį pagrindą sudaro daiktavardis „širdis“, reiškiami jausmai, apibūdinamos žmogaus charakterio ypatybės vokiečių, prancūzų, lenkų, rusų, latvių kalbose. Prancūzai ir anglai širdį sieja ne tik su jausmais, bet ir su atmintimi. Vokiečių ir prancūzų kalbose yra širdies frazeologizmų, turinčių drąsos reikšmę. Kalbant apie frazeologizmus paprastai pabrėžiamas jų originalumas ir jų sudėties pastovumas. Sisteminė frazeologizmų su daiktavardžiu „širdis“ analizė rodo, kad frazeologizmą sudarančių žodžių reikšmė neišnyksta. Pagrindinis dėmuo motyvuoja su juo sudarytų frazeologizmų turinį: jo simbolinių reikšmių semantinės galimybės atsiskleidžia frazeologizmuose, nusakančiuose žmogaus jausmus, charakterį, protą, valią ir fizinę būklę.

ISBN:
9986668530
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/56770
Updated:
2019-01-18 19:35:50
Metrics:
Views: 52
Export: