SVAR analysis of the impacts of corporate taxation on the macroeconomy of Lithuania

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Anglų kalba / English
Title:
SVAR analysis of the impacts of corporate taxation on the macroeconomy of Lithuania
In the Journal:
Ekonomika. 2012, t. 91 (4), p. 107-124
Keywords:
LT
Vektorinės autoregresijos metodas (VAR); Impulso atsakymo funkcija; Fiskalinė politika; Kapitalo mokestis; Investicijos.
EN
SVAR model; Impulse response functions; Fiscal policy; Capital tax; Investment.
Summary / Abstract:

LTFiskalinės politikos poveikis ekonomikai ypač aktualus tapo pastarosios finansų krizės kontekste. Straipsnio tikslas yra ištirti mokesčių politikos poveikį Lietuvos makroekonominiams kintamiesiems. Atlikus tyrimą nustatyta, kad mokesčių padidinimas bendru atveju neigiamai įtakoja bendrąjį vidaus produktą, užimtumą ir tiesiogines užsienio investicijas (TUI). Pirmoji tyrimo išvada patvirtina visuotinai žinimą tiesą: kai mokesčiai didėja, gamybos apimtys ir užimtumas krenta. Tokį rezultatą pateikia visi modeliai kaip reakciją į teigiamą mokestinių pajamų pokytį. Pajamos iš bendrovių mokesčių paprastai mažina užimtumą ir gamybos apimtis, bet TUI mažina tik trumpu laikotarpiu. Įvedus efektyvius ar palyginamuosius bendrovių mokesčius, paprastai mažėja užimtumas, gamybos apimtis ir TUI ilgu laikotarpiu. Be to, nustatyta, kad TUI dinamika Lietuvoje yra labai jautri ne tik vidiniams mokesčių politikos pokyčiams, bet ir pokyčiams kaimyninėse šalyse, mūsų atveju Latvijoje ir Estijoje. Tai rodo, kad perspektyvūs investuotojai lygina skirtingas mokesčių politikas Baltijos šalyse prieš investuodami kapitalą. Taip pat rezultatai rodo, kad mokesčių politikos pokyčiai, kurių pasėkoje mokesčių surenkama daugiau, pasiteisina tik trumpu laikotarpiu. To priežastis yra ta, kad didesnė mokesčių našta smukdo ekonomiką ir mokesčių bazę, kas savo ruožtu lemia mažesnį mokesčių surinkimą ilgu laikotarpiu. Tai leidžia teigti, kad biudžeto deficito lopymas didinant mokesčių naštą yra trumparegiškas ir turi trūkumų.

ENThis study aims to investigate the effects of tax policy on the macroeconomic variables of Lithuania. Special attention is devoted to conclusions concerning the impact of corporate taxation. The methodological framework is structural vector autoregression models identified using the Cholesky and Blanchard-Perotti approaches. Investigations of the impact of fiscal policy have been scarce in the empirical literature of Lithuania. The authors of this article use the methodology of assessing the impacts of fiscal policy that has not been used in Lithuania so for. [From the publication]

ISSN:
1392-1258; 2424-6166
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/45130
Updated:
2018-12-17 13:26:40
Metrics:
Views: 6    Downloads: 4
Export: