Savos ir svetimos žemės pojūčio motyvai Juditos Vaičiūnaitės eilėraščių cikle "Karaimai"

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Savos ir svetimos žemės pojūčio motyvai Juditos Vaičiūnaitės eilėraščių cikle "Karaimai"
Alternative Title:
Motifs of one's own and foreign land in Vaičiūnaitė's work
In the Journal:
Gimtasis žodis. 2011, Nr. 5, p. 26-31, 39
Keywords:
LT
Eil."Karaimai"; Eilėraščių ciklas; Interpretacija; Istorija; Judita Vaičiūnaitė; Karaimai; Lietuvių poezija; Teksto suvokimas; Žemės motyvas.
EN
History; Interpretation; Judita Vaičiūnaitė; Karaites; Lithuanian poetry; Motif of Land; Perception of text; Poem 'Kairaimai" (Karaites); Verse cycle.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje analizuojami savos ir svetimos žemės pojūčio motyvai Juditos Vaičiūnaitės eilėraščių cikle „Karaimai“. Eilėraščių ciklo „Karaimai“ centre – Lietuvoje gyvenanti nedidelė karaimų etninė grupė. Cikle ryškinama tai, kas sava ir svetima. Sava ir svetima žvelgiant iš svetimtaučio ir čionykščio gyventojo pozicijos. Pirmajame ciklo eilėraštyje fiksuojama vyksmo erdvė ir nuotaika. Regime buitinę sceną – moteris laisto darže agurkus. Tačiau ši buitinė situacija tarsi pakylėjama, sudvasinama. Tai – ypatingas kultūrų susidūrimo momentas. Jau pati vyksmo erdvė, jos aprašymo detalės atskleidžia savos ir svetimos erdvės bei žemės kultūros sąsajas. Eilėraštyje akcentuojama lietuviškos ir rytietiškos karaimų erdvės priešprieša. Antrame ciklo „Karaimai“ eilėraštyje skamba stiprus, emocingas karaimo balsas, girdime jo monologą. Ši karaimo kalba yra pati garsiausia, reiškianti stipriausius jausmus visame penkių eilėraščių cikle. Ji prasideda priekaištu: Kieno kaltė? Stiprią emociją, asmeniškumą pabrėžia to paties klausimo pakartojimas ir karaimų kalba. Svetimtaučio klausimas – priekaištas tarsi nukreiptas į praeitį, bandoma istorijoje ieškoti atsakymo į slegiančio svetimumo klausimą. Eilėraščių ciklas „Karaimai“ – tai svetimšalio žvilgsnis į save ir savo būseną, savo istoriją, laiko ir erdvės apmąstymas gyvenant svetimame krašte. Pasitelkiant aplinkos detales, simbolius, kalbama apie bendrumo ir atskirumo suvokimą, apie žmogaus ir tautos dvasinę būseną, dvasinį virsmą. Tai ciklas apie karaimų kultūrą, praeities ir dabarties susidūrimą, tautos dvasios žemėlapį.

ENThe article addresses Vaičiūnaitė's verse cycle Karaimai (Karaites). It focuses on a small Karaite ethnic group living in Lithuania. This verse cycle is a stranger's sight into themselves, their state and their history, as well as the contemplation of time and space while living in a foreign land. Symbols and environment details help to disclose the perception of affinity and separateness, the human's and nation's state of mind and their spiritual transformation. This work reveals Karaite culture, a clash of past and present, as well as the nation's spirit. [text from author]

ISSN:
0235-7151
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/38191
Updated:
2018-12-17 13:12:14
Metrics:
Views: 25    Downloads: 3
Export: