Satyra-akibrokštas-auka-vėliava-feniksas : vienos skulptūros istorija

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Satyra-akibrokštas-auka-vėliava-feniksas: vienos skulptūros istorija
Alternative Title:
Satire-shock-victim-flag-phoenix: the story of one sculpture
In the Journal:
Acta Academiae Artium Vilnensis [AAAV]. 2007, t. 45, p. 37-55. Iš šimtmečio perspektyvos
Notes:
LDB Open.
Keywords:
LT
Vilnius; Vytis; Erelis; lietuvių ir lenkų konfliktas; politinė satyra; Petras Rimša.
EN
Vilnius; Vytis (a armoured knight); Eagle; the conflict between Lithuanian and Polish; political satyre; Petras Rimša.
Summary / Abstract:

LTPrieš pirmąjį pasaulinį karą surengtos lietuvių dailės parodos buvo svarbus faktorius, atspindintis tautinę - politinę lietuvių situaciją ir jų apsisprendimą. Ypatingai tai buvo susiję su lietuvių ir lenkų konfliktu. 1912 m. parodoje eksponuota Petro Rimšos skulptūra "Kova" vaizdavo vyčio ir erelio kovą, o tai susilaukė didžiulio atgarsio. Ši Petro Rimšos skulptūra yra vienas geriausių jo ankstyvosios kūrybos darbų, ženklinusių ne tik Lietuvos dailės, bet ir apskritai lietuvių tautos emancipaciją, politinį apsisprendimą. "Kova" iš meninės metaforos virto lietuvių pasipriešinimo Lenkijai ir nepriklausomos Lietuvos simboliu, tarnavo kaip antilenkiška propaganda. Ši skulptūra deklaravo Lietuvą kaip nepriklausomą politinį subjektą, apie ką lietuvių tautos atstovai politikai prabilo 1918 m.

ENThe article looks into the political-cultural situation of Lithuania in the context of the tense relationship between the Lithuanians and the Polish. The story of the sculpture "The Conflict", created by P. Rimša, is considered in discussing the subject. The conclusion is made that the sculpture is one of the greatest works of his early period, the birth of which signified a certain level of emancipation of Lithuanian art and Lithuanian society in general, facilitating the courage to openly express political attitudes and a model of the nation's self-development strengthened by those attitudes. [From the publication]

ISBN:
9789955624967
ISSN:
1392-0316
Related Publications:
Patriotiškumo ženklai XX a. pirmosios pusės kasdienybės kultūroje / Lijana Šatavičiūtė. Menotyra. 2009, t. 16, Nr. 3/4, p. 117-129.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/14651
Updated:
2018-12-17 12:00:41
Metrics:
Views: 34    Downloads: 4
Export: