Bajorų dvaras keičia savininką : Vilniaus, Kauno ir Gardino gubernijų dvarų likimai 1863-1914 metais

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Bajorų dvaras keičia savininką: Vilniaus, Kauno ir Gardino gubernijų dvarų likimai 1863-1914 metais
Alternative Title:
Manor changes ownership: fate of the manors in Vilna, Kovno and Grodno provinces in 1863-1914
Publication Data:
Vilnius : Lietuvos istorijos institutas, 2018.
Pages:
479 p
Notes:
Bibliografija ir rodyklės.
Contents:
Pratarmė — Įvadas — Dvarai po 1863-1864 m. sukilimo: Dvarų sekvestras; Dvarų konfiskavimas ir pardavimas; Dvarų privalomas pardavimas; Buvę jėzuitų dvarai ir draustiniai — Dvarų savininkų kaita. Tautinis ir religinis veiksnys: Rusų žemvaldžių į(si)kurdinimas. Instrukciniai dvarai; Dvarų pardavimas iš varžytinių; Lenkų ir kitų katalikų žemėvaldos apribojimai; Protestantiškas ir nekrikščioniškas žemėvaldos matmuo. Svetimšaliai — Kova dėl žemės. Socialinis veiksnys: Žemės dalybos panaikinus baudžiavą; Dvaro ir laisvųjų žmonių kova dėl žemės; Dvaro, sentikių ir „amžinųjų činšininkų“ žemės dalybos; Valstiečiai perka dvarus — Išvados — Priedai — Santrumpos — Šaltiniai ir literatūra — Iliustracijų sąrašas — Summary — Asmenvardžių rodyklė — Vietovardžių rodyklė.
Keywords:
LT
Teisės ir laisvės / Rights and freedoms.
Reviews:
Summary / Abstract:

LTPo 1863-1864 m. sukilimo Rusijos imperijos valdžia baudė bajorus už nepriklausomybės siekį. Tradicinis bajorų dvaras virto kolonizacijos ir rusifikacijos įrankiu. Valdžia konfiskavo dvarus, vertė juos parduoti asmenis, kuriuos įtarė prisidėjusius prie sukilimo. Dalis dvarų buvo parduota už skolas. Diskriminacinis 1865 m. gruodžio 10 d. įstatymas draudė įsigyti žemę „lenkų kilmės“ asmenims. XX a. pradžioje lenkams grąžinta galimybė pirkti žemę iš lenkų nepanaikino „lenkų“ ir „rusų“ žemėvaldos priešpriešos, o norintiesiems pirkti žemę valdžios išduodami „tautybės liudijimai“ demoralizavo vietinę visuomenę, priverstą klastoti tautinę tapatybę. Vakarų gubernijose dėl nepasitikėjimo vietiniais bajorais savaip vyko baudžiavos panaikinimas. Kovoje dėl žemės dvaras ir kaimas naudojo skirtingas priemones: dvarininkai apėjo įstatymus, o valstiečiai naudojo fizinę jėgą ir kolektyvinį solidarumą. Socialinis konfliktas labiau pastebimas stambiuose dvaruose. Dvarui teko dalytis žeme ir su prie stambių dvarų pririštais žemės nuomininkais - laisvaisiais žmonėmis, sentikiais ir „amžinaisiais činšininkais“. XIX a. antroje pusėje-XX a. pradžioje šalia kilminio bajoro atsirado naujieji dvarų savininkai. Pirmiausia tai buvo stačiatikiai rusai. Stambius dvarus įsigijo sukilimo malšintojai, valdininkai, karininkai ar stambūs pirkliai, vidutiniai ir smulkūs dvarai dažnai atiteko stačiatikių dvasininkams, miestiečiams ir valstiečiams. [Anotacija knygoje]

ISBN:
9786098183528
Related Publications:
Įtampų slopintojas vel teisėjas, vel valdininkas: taikos tarpininkas pobaudžiaviniame kaime / Tamara Bairašauskaitė. Lietuvos istorijos studijos 2023, t. 51, p. 22-42.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/77153
Updated:
2022-01-04 15:07:19
Metrics:
Views: 21
Export: