Lietuva tarp rytų ir vakarų : ar mums reikalinga kultūrų sintezė?

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Lietuva tarp rytų ir vakarų: ar mums reikalinga kultūrų sintezė?
Notes:
Reikšminiai žodžiai: Gyvensena; Inkultūracija; Kultūra; Kultūros difuzijos apraiškos; Kultūrų sintezė; Rytai; Tapatybė; Tarpkultūriniai saitai; Vakarai; Culture; East; Fusion of cultures; Identity; Inculturation; Intercultural links; Lifestyle; Lithuania; Manifestations of cultural diffusion; The East; The West; West.
Keywords:
LT
Filosofija / Philosophy; Gyvensena; Inkultūracija; Kultūra / Culture; Kultūros difuzijos apraiškos; Kultūrų sintezė; Rytai; Tapatybė. Tapatumas. Identitetas / Identity; Tarpkultūriniai saitai; Vakarai.
EN
East; Fusion of cultures; Inculturation; Intercultural links; Lifestyle; Manifestations of cultural diffusion; West.
Summary / Abstract:

LTDarbe apmąstoma kultūrų sąveikos reikšmė dabartinių svarstymų apie Lietuvos nacionalinę kultūrą kontekste. Aštrų disputą šiais klausimais XX a. pradžioje pradėjo profesorius Stasys Šalkauskis. Dėl istorijos vingių tas disputas išblėso. Straipsnyje mėginama jį pratęsti. Norint susidaryti tinkamą kultūrinio vystymosi programą, apie kurią laikas nuo laiko Lietuvoje įsiplieskia karšti disputai, pravartu šiek tiek sugrįžti atgal, pasklaidyti nesenos istorijos puslapius. Surasime įdomiu analogijų, kurios gali praversti ir šiais laikais. Remiantis kultūros filosofijos autoritetais, galime tvirtinti, kad kiekvienoje tautinėje kultūroje, o tuo pačiu ir lietuvių, turi rasti sau vietos svarbiausieji dalykai. Pirmiausia – universalumas, kuris suvokiamas kaip didžiosios humanistinės vertybės. Be universalumo negalime suvokti kito būtino kultūros aspekto – individualumo, kuris yra skiriamasis kiekvienos tautos požymis, kitaip vadinamas tautiškumu. Straipsnyje aptariamas Vytauto Alanto ir Stasio Šalkauskio ginčas, kuris taip ir liko nebaigtas. Diskusija apie nacionalinės kultūros turinį ir kultūrų santykį nesibaigė, ją ir šiandien tęsia abiejų apologetų šalininkai. Praėję penkiasdešimt metų įnešė tam tikrų korektyvų į S. Šalkauskio teoriją apie kultūrų sintezę. Jos nebegalima priimti tokios, kokia buvo. Lietuvos kontaktai su pasauliu stiprėja ir stiprės. Todėl turime bendrauti tiek su Vakarais, tiek su Rytais, žinoma, pirmiausia nepamirštant savo pačių sukurtų vertybių savo baltiškos kultūros. Todėl sukime sąveikų, sintezės ir integracijos keliu, prisimindami S. Šalkauskio žodžius.

ISBN:
9955440163
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/76344
Updated:
2021-01-20 19:04:29
Metrics:
Views: 7
Export: