Sudėtingas Lietuvos derybų su Maskva kelias 1990-1992 metais

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Sudėtingas Lietuvos derybų su Maskva kelias 1990-1992 metais
Publication Data:
Vilnius : [Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija], 2013.
Pages:
126 p
Notes:
Bibliografija išnašose ir asmenvardžių rodyklė.
Contents:
Įžanga — Lietuvos nepriklausomybės problema Vakarų santykių su Sovietų Sąjunga kontekste — Kovo 11-osios Akto gyvybingumo išbandymas — Lietuvos derybų su SSRS ir kartu su Rusijos Federacija istorija — I etapas: nuo Lietuvos ekonominės blokados pabaigos iki 1991 metų sausio ginkluotos agresijos — II etapas: nuo 1991 metų sausio ginkluotos agresijos iki Lietuvos tarptautinio pripažinimo ir Sovietų Sąjungos egzistavimo pabaigos — Lietuvos Respublikos derybos su Rusijos Federacija 1991-1992 metais dėl okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos — Pabaigos žodis — Priedai.
Keywords:
LT
20 amžius; Lietuva (Lithuania); Rusija (Россия; Russia; Russia; Rossija; Rusijos Federacija; Rossijskaja Federacija); Šalies nepriklausomybė / National independence; Tarptautiniai santykiai / International relations; Kariuomenė / Armed forces.
Summary / Abstract:

LTLaisvuose rinkimuose išrinkta Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba turėjo Tautos suteiktą konstitucinį mandatą atkurti visišką Lietuvos valstybės nepriklausomybę. 1990 m. kovo 11-osios Aktu atkūrusi valstybės nepriklausomybę ir įtvirtinusi valstybės tęstinumą de jure, Aukščiausioji Taryba turėjo pareigą valstybės nepriklausomybę įgyvendinti ir de facto. Aprašomu 1990-1992 metų laikotarpiu Lietuvai reikėjo derybomis sureguliuoti teisinius valstybinius santykius su Rusija išvengiant grėsusio naujų ryšių su transformuojama Sovietų Sąjunga primetimo, pasiekti nepriklausomos Lietuvos valstybės pripažinimą, o 1992 metais - pasiekti susitarimus su Rusija dėl greito okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos. Knygoje nušviečiama, kaip šie tikslai buvo pasiekti sudėtingomis Lietuvos derybomis su Sovietų Sąjunga ir Rusijos Federacija. Derybas su Maskva politiškai koordinavo Aukščiausioji Taryba, deryboms vadovavo Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas - atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis ir Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pavaduotojas, derybų delegacijų nariais buvo ir derybose tiesiogiai dalyvavo Aukščiausiosios Tarybos deputatai. Knygoje atskleidžiama paralelinių derybų tarp Lietuvos Respublikos ir Sovietų Sąjungos bei Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos procesas, šalių pozicijų skirtumai ir derybų rezultatai. Knygos prieduose pateikiami susijusių dokumentų tekstai. [Iš leidinio]Reikšminiai žodžiai: Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimas; Tarptautinis Lietuvos pripažinimas; Tarptautiniai santykiai; Ekonominė blokada; Rusijos okupacinės kariuomenės išvedimas; Declaration of Independence of Lithuania; International recognition of Lithuania; International relationship; Economic blockade; Withdrawal of Russian occupying forces.

ISBN:
9786099553351
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/68414
Updated:
2020-11-26 14:05:54
Metrics:
Views: 39
Export: