Monolitinis klasikas Tomas Venclova : recenzija

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Recenzija / Book review
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Monolitinis klasikas Tomas Venclova: recenzija
In the Journal:
Oikos: lietuvių migracijos ir diasporos studijos [Oikos: Lithuanian migration and diaspora studies]. 2014, 17, p. 153-156
Keywords:
LT
"Pertrūkis tikrovėje"; Knyga; Kultūra; Literatūra; Literatūros kritika; Recenzija; Straipsniai apie literatūrą ir kultūrą; Tomas Venclova.
EN
"A Break in Reality"; A review; Articles on literature and culture; Culture; Literary criticism; Lithuanian Literature; The book; Tom Venclova; Tomas Venclova.
Summary / Abstract:

LTRecenzijoje aptariama Tomo Venclovos knyga „Pertrūkis tikrovėje. Straipsniai apie literatūrą ir kultūrą“, kurią 2013 m. išleido Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Straipsnių rinktinėje publikuoti nuo 1968 m. iki 2012 m. autoriaus parašyti įvairaus žanro tekstai: nuo mokslinių studijų iki recenzijų, kitų autorių knygų įžangų, atsiminimų. Pertrūkis suprantamas kaip literatūros esmė, kuri yra priešinga socialistinio realizmo postulatams – literatūra nėra tikrovės atspindys ir tęsinys. Knygos autoriui istorija, jos raidos dėsniai ir esmė yra gana nejudrūs. T. Venclova laikosi modernybės epochai būdingos istorijos sampratos: ieškoma literatūros ir kultūros istorijos reiškinių bei tekstų priežasčių, kurios logiškai paaiškintų vieną ar kitą reikšmių struktūros fenomeną. Postmodernioji istorijos samprata aiškiai oponuoja T. Venclovos nuostatoms. Knygoje yra tik vienas kiek probleminis straipsnis apie „Trečią frontą“, kuriame vienareikšmiškai reabilituojamas minėto literatūrinio sąjūdžio statusas. Analizuodamas artimųjų Lietuvos kaimynų literatūras, T. Venclova laužo sovietinius ir posovietinius lietuvių literatūros uždarumo, hermetiškumo kompleksus. Būdamas intelektualas, kuris yra labai arti rusų ir lenkų kultūrų. Knyga teikia unikalią galimybę literatūros ir kultūros mokslo metodais tirti dažnokai vienareikšmius, kategoriškus, kanonizuojančius T. Venclovos publicistinių ir eseistinių tekstų teiginius, juos gretinant su poetiniais kūriniais, kurie pačiam T. Venclovai turėtų būti abejonės, niuanso, išlygos galimybė.

ISSN:
1822-5152; 2351-6461
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/68231
Updated:
2020-05-25 15:34:38
Metrics:
Views: 4    Downloads: 4
Export: