Nomenklatūrininkų medžioklės būrelis: neformalaus tinklo galia

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Nomenklatūrininkų medžioklės būrelis: neformalaus tinklo galia
In the Book:
Nematoma sovietmečio visuomenė / mokslinė redaktorė Ainė Ramonaitė. Vilnius: Naujasis židinys-Aidai, 2015. P. 300-324
Keywords:
LT
Komunistų partija; Medžioklė; Neformalus bendravimas; Neformalus tinklas; Nomenklatūra; Nomenklatūrininkai; Petras Griškevičius; Socialinis tinklas; Sovietmetis.
EN
Communist Party; Hunting; Informal communication; Informal network; Lithuania; Nomenklatura; Petras Griškevičius; Social network; Soviet times; The nomenclature.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje aiškinamasi kiek buvo paplitusi medžioklė nomenklatūros sluoksnyje ir kuo ji buvo reikšminga nomenklatūros gyvenime: ar tau buvo tiesiog pramoga ir poilsis, ar galios žaidimų dalis. Keliamas klausimas: ar medžioklės būreliai įgalino kolektyvinį veikimą ir suteikė daugiau galios pavaldiniams, ar, priešingai, stiprino valdžią ir autoritarines struktūras. Teigiama, jog išskirtinė ir svarbiausia aukščiausios lietuviškos nomenklatūros neformali veikla – medžioklė – buvo svarbia erdve, kurioje LKP CK pirmasis sekretorius Griškevičius galėjo įtvirtinti savo autoritetą ir suformuoti savo klientūros ratą. Medžioklės būrelių valdymo struktūra ir jos kaita leido sekretoriui demonstruoti savo galią ir sukurti sekretoriui patogią situaciją, kai visi medžioklės būrelio nariai buvo susiję su sekretoriumi, bet nebūtinai vienas su kitu. Dėl to nepatogūs būrelio nariai galėjo nesunkiai būti iš jo pašalinami, o rimtesnės opozicijos sekretoriui susiformavimas taip pat buvo neįmanomas. Daroma išvada, jog Griškevičiaus rankose tokiu būdu atsidūrė vienas svarbiausių neformalios galios resursų, t. y. medžioklė. Medžiojimas mirus Sniečkui ir į valdžią atėjus Griškevičiui leido pastarajam konsoliduoti fragmentuotą lietuvišką partinę nomenklatūrą bei sumažino centro galimybes kištis į respublikos valdymą. Galiausiai, dėl sovietinės federacinės sąrangos ir autoritarinio valdymo pobūdžio, Griškevičius tapo medžiotoju todėl, kad tai padėjo jam užsitikrinti svarbų lyderio statusą.

Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/68188
Updated:
2019-11-19 06:19:20
Metrics:
Views: 18
Export: