Collaboration and resistance : the Ninth Fort as a test case

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Anglų kalba / English
Title:
Collaboration and resistance: the Ninth Fort as a test case
Keywords:
LT
Holokaustas; IX fortas; Karo belaisviai; Kauno IX fortas; Kolaboravimas; Koloboravimas; Lietuvių ikolaboravimas; Naciai; Nacistinės Vokietijos okupacija; Rezistencija; Žydų genocidas.
EN
Collaboration; Fort IX; Holocaust; Jewish genocide; Kaunas IX Fort; Lithuanian collaborators; Nazi occupation; Nazis; Resistance; The Holocaust; The Ninth Fort; War prisoners.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje apžvelgiama žydų masinių žudynių Kauno IX forte istorija. Kauno tvirtovės fortai buvo įrengti 1887–1910 m. Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu IX fortas buvo sudėtinė Kauno kalėjimo dalis. Pasiruošimą žudynėms organizavo vokiečių saugumo policijos ir saugumo tarnybos operatyvinės grupės. Forte kalinti kriminaliniai nusikaltėliai buvo perkelti į Kauno kalėjimą, fortas pertvarkomas, iškasti grioviai ir kt. Masinės žudynės forte vyko 1941 m. rugsėjo – spalio mėnesiais. Aprašoma žudynių organizavimo tvarka, operacijų administravimas. Buvo nustatytos aukų kvotos, kiek asmenų ir kuriomis mėnesio dienomis privalo būti įvykdytos egzekucijos. Mirčiai pasmerkti asmenys nebuvo registruojami, todėl išlieka neaišku, kiek tiksliai buvo nužudyta žydų. Vertinamas lietuvių policijos batalionų (savisaugos dalinių) ir kalėjimo administracijos vaidmuo žudynėse. Jiems buvo pavesta pristatyti žydus į fortą, nuvesti į egzekucijai skirtą vietą, prižiūrėti teritoriją, surinkti aukų rūbus, sudeginti dokumentus. IX fortą vokiečiai naudojo kaip atgrasymo priemonę, norint priversti žydus atskleisti informaciją apie nelegalią veiklą gete. 1941–1942 m. žiemą žydų žudynės forte buvo pristabdytos, į fortą atkelti Lietuvos politiniai kaliniai, dalis kriminalinių nusikaltėlių. 1941 m. gruodžio – 1943 m. rugsėjo mėnesiais IX forte buvo laikomi priverstinio darbo kaliniai, žydai, ir taip pat vykdomos egzekucijos. 1943 09 01 d. įvyko "Operacija 1005", kurios metu iš forto bėgo 64 kaliniai, tačiau tik 28 pavyko pasislėpti, kiti buvo sugauti. 1944 m. kovo – gegužės mėnesiais vyko dar vienas žudynių etapas. IX forto žydų žudynių analizė atskleidė lietuvių ir vokiečių kolaboravimo faktus.

Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/66153
Updated:
2019-11-19 06:18:59
Metrics:
Views: 24
Export: