Prieš aušrą

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knyga / Book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Prieš aušrą
Alternative Title:
Before dawn
Publication Data:
Vilnius : Versus aureus, 2015.
Pages:
310 p
Notes:
Bibliografija, rodyklės. Reikšminiai žodžiai: 19 amžius; Lietuvių kultūra; Dailė; Jonas Zenkevičius; Simonas Daukantas; Tautinis atgimimas; XIX century; Lithuanian culture; Art; Jonas Zenkevičius; Simonas Daukantas; National revival.
Contents:
Po dvidešimties metų — Nuo autoriaus (pratarmė pirmam knygos leidimui) — Idealų šešėlyje — Herojų atradimai — Užmarštis ir nušvitimai — Žemaičių bajorų kultūros staigmenos — Prie Kražantės krantų — Pirmoji vasara — Genealogijos brūzgynai — Vaikystės akimirka — Kražių gimnazijoje — Vystančio laiko paunksnė — Posukiliminės nuotaikos, mokytojai ir mokiniai — Kasdienybės sąlygos ir gyvenimo taisyklės — Neužgyjančios žaizdos, nerimstančios aistros — Brandos pradžia ir meniniai impulsai — Tolesni meno keliai ir lietuvybės horizontai — Sankt Peterburge — Išsiplėtęs pasaulis, akademijos ribos — Dailės studijų bendrakeleiviai — Draugystė ir idealai — Profesiniai nuotykiai ir gyvenimo pamokos — Lietuviškos gijos — Buitis, idealai ir konspiracija — Tarp meno ir politinių idėjų — Simono Daukanto ir Motiejaus Valančiaus keliu — Kelionės ir sugrįžimai — Įkalinta mūza — Vilniaus tapybos akademija ir akademikai — Römerių fenomenas — Prie didžiojo meno šaltinių — Visi keliai veda į Romą — Sugrįžimai — Audrų metas — Vilniaus kultūros sūkuryje — „Revoliucinis klubas“ ir jo adeptai — „Chlop z Powiatu Mariampolskiego“ — Mūzos ir ginklai — Sukilimo lituanistika — Intelektualų spiečiuje — Demokrato priesakai ir kultūros rūpesčiai — Dailės gyvenimo scenoje — Prieaušriai ir saulėlydžiai — Ilga pabaiga ir privatybė — Kūryba šešėlyje ir „Aušros“ nušvitimas — Atminties ir vertinimo permainos — Praeitis miršta dukart: vietoj užsklandos — Before dawn. Summary — Asmenvardžių ir vietovardžių rodyklės.
Keywords:
LT
19 amžius; Dailė / Art; Jonas Zenkevičius; Lietuvių kultūra; Simonas Daukantas; Tautinis atgimimas / National Revival.
EN
Lithuanian culture; XIX century.
Summary / Abstract:

LTXIX a. vidurio Lietuvos kultūrinis, visuomeninis gyvenimas neatskiriamas nuo Lietuvių tautinio atgimimo idėjų formavimosi procesų. Knygoje tarsi piešiami to meto Lietuvos kultūros veikėjų portretai. Analizuodamas Simono Daukanto, tapytojo Jono Zenkevičiaus aplinką, knygos autorius perteikia spalvingą XIX a. vidurio Lietuvos dailės (ir dailininkų) pasaulį. Nors dauguma knygos personažų yra meno pasaulio atstovai (M. Kulieša, A. Žametas-Žemaitis, F. Smuglevičius ir kt.), tačiau tai nėra eilinis biografijų sąvadas. Platus istorinis kontekstas atskleidžia ne tik sudėtingas iškilias asmenybes, bet ir visą XIX a. Lietuvos kultūrinę bei politinę situaciją.

ISBN:
9789955345282
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/64328
Updated:
2021-01-11 23:07:27
Metrics:
Views: 18
Export: