Pervalko-Azierkų lietuvių šnektos

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Pervalko-Azierkų lietuvių šnektos
Alternative Title:
The Lithuanian Dialect of Privalki-Ozierk
In the Journal:
Žmogus kalbos erdvėje. 2005, 4, p. 54-59
Keywords:
LT
Druskininkai; Lietuva (Lithuania); Kalbos garsai. Abėcėlė / Speech sounds. Alphabet; Kirčiavimas. Tartis. Akcentologija / Accent. Accentology; Tarmės. Dialektai. Dialektologija / Dialects. Dialectology.
Summary / Abstract:

LTDiskutuojama dėl besikeičiančių fonetikos ir fonologijos elementų, būdingų ne visiems kalbinės bendruomenės nariams ar ne visų pastebimų. Audiciniai ir instrumentiniai eksperimentai labiausiai ginčytinų fonologijos problemų nepajėgė išspręsti. Dėl skirtingos fonetinės ir fonologinės reikšmės dvigarsių komponentų priegaides galima interpretuoti kaip kirčius, o ilgųjų balsių ir ie, uo priegaides – kaip tikrąsias priegaides. Prozodemos sutampa su ilgesniais negu viena fonema linijiniais elementais (skiemeniu, žodžiu, fraze, sakiniu) ir negali būti atskirai nuo jų ištartos. Kirčio schemas, fonologiškai skiriančias ar padedančias skirti žodžius ar jų formas, laikome kirčio prozodemomis. Raktažodžiai: prozodija, fonemos, prozodemos, priegaidė. [Iš leidinio]Reikšminiai žodžiai: Prozodija; Fonema; Prozodema; Kirtis; Priegaidė; Dialect; Phonemes; Variants of the phonemes; Wowels; Consonants.

ENThe Lithuanian dialect of Privalki-Ozierki exists in Belarusia between Druskininkai and Grodno, Kabeliai and Ščiučin. Ten vowels and 32 consonants are distinguished in the dialect. The soft consonants t, d, c, dz before i-type vowels become c, dz. 19 consonants are hardened in three positions. KEY WORDS: dialect, phonemens, variants of the phonemes, vowels, consonants. [From the publication]

ISBN:
9986197988
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/462
Updated:
2018-12-20 23:03:59
Metrics:
Views: 26    Downloads: 4
Export: