Lietuvių bėgimas Žalgirio mūšyje ir istoriografijos topika

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Lietuvių bėgimas Žalgirio mūšyje ir istoriografijos topika
In the Journal:
Naujasis Židinys - Aidai. 2004, Nr. 1-2, p. 45-49
Keywords:
LT
Bėgimas; Didysis magistras; Istoriografija; Jonas Dlugošas; Vokiečių Ordinas (Teutonic Order; Kryžiuočių ordinas); Lenkija (Lenkijos karalystė. Kingdom of Poland. Poland); Lietuviai; Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (LDK; Grand Duchy of Lithuania; GDL); Topika; Vladislovas Jogaila; Vokiečių Ordinas (Teutonic Order; Kryžiuočių ordinas); Vygandas Marburgietis; Žalgirio mūšis, 1410.
EN
Battle of Grunwald; German Order; Grand Master; Historiography, Topics; Jan Dlugosz; Jogaila; Lithuanians; Running; The Grand Duchy of Lithuania; The Kingdom of Poland; The Teutonic Order; The battle of Grunwald; Wigand of Marburg; Wladyslaw Jagiello.
Summary / Abstract:

LTDėl Žalgirio mūšio sulaužyta nemažai iečių. 1963 m. švedų mokslininkui Svenui Ekdahliui atradus laišką, įspėjantį naująjį didįjį magistrą dėl klastingos pagonių taktikos – apsimestinio bėgimo siekiant išsklaidyti krikščionių pajėgas, „kaip tai įvyko Didžiajame mūšyje“ – tezė apie lietuvių manevrą įgijo labai svarų, jei ne lemiamą argumentą. Išsamiausią mūšio aprašymą palikusio Jono Dlugošo autoritetui buvo suduotas labai stiprus smūgis, o jo teiginys apie lietuvių bėgimą net iki Lietuvos liko tuščia retorika (nors populiariojoje mūsų kaimynų lenkų sąmonėje anaiptol ne, nes Dlugošas tebėra laikomas didžiausiu senosios Lenkijos istoriku, ir tai pabrėžiama edukacinėse programose). Straipsnyje tyrinėjama minėtos frazės kilmė. Vaizduojant lietuvių bėgimą, buvo pasitelktas paprasčiausias retorinis triukas, istoriografijos topų išmanymas. Jonas Dlugošas aprašydamas didžiausią lenkų mūšį su kryžiuočiais, pasistengė realizuoti visą savo ryškų istoriko ideologo ir propagandisto talentą. XVI a. pradžioje Motiejus iš Miechovo rašydamas apie tuos pačius įvykius, savo pirmtako tekstą stipriai suglausdamas, visai neatsitiktinai pakartojo užgaulią jo frazę. Į tai kaip atsakas netrukus pasirodė „nemažiau tendencinga“ Lietuvos metraščio (Bychoveco kronikos) versija:„O lenkų kariuomenė jiems nieko nepadėjo, tik į tai [= mūšį] žiūrėjo“. Ginčai dėl Žalgirio tęsiasi.

ISSN:
1392-6845
Related Publications:
Žalgirio mūšis Lietuvos istorikų darbuose / Tomas Baranauskas. Istorija. 2011, Nr. 81, p. 23-35.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/41134
Updated:
2022-02-22 22:50:05
Metrics:
Views: 13    Downloads: 3
Export: