Apie kai kurias Vilniaus ir Kauno getų dainas

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Apie kai kurias Vilniaus ir Kauno getų dainas
Alternative Title:
On some songs from Vilnius and Kaunas ghettos
In the Journal:
Tautosakos darbai [Folklore Studies]. 2002, 23, p. 233-257
Keywords:
LT
Antrasis pasaulinis karas, 1939-1945 (World War II); Etninė mažuma; Geto dainos; Melodijos ir poetiniai tekstai; Vilniaus ir Kauno Getai; Žydai.
EN
Ethinc minority; Ghettos songs; Jews; Melodies and poetics of texts; Vilnius and kaunas Ghetos; World War II.
Summary / Abstract:

LTNevienodai klostėsi tautinių mažumų – lenkų, baltarusių, latvių, vokiečių, čigonų, karaimų, žydų ir kitų – gyvenimas Lietuvoje. Nesuklysime teigdami, kad pačius sunkiausius išbandymus teko patirti žydams, ypač Antrojo pasaulinio karo metais. Buvusi gausi žydų bendruomenė 1941-1944 m. buvo žiauriai naikinama Vilniaus, Kauno, Šiaulių getuose, priverstinėse darbo stovyklose. Nedaug gyvų beliko tuos baisumus išgyvenusių žmonių, dar mažiau getų dainas prisimenančių ir jas dainuojančių. 1997-2000 m. buvę getų kaliniai pateikė keletą Vilniaus ir Kauno getuose dainuotų dainų. Jų melodijos – įvairi, stilistiškai marga muzikinė medžiaga, forma kupletinė. Visos dainos yra jidiš kalba. Melodijų ir poetinių tekstų požiūriu užrašytosios dainos nėra vienalytės. Jos skirstytinos į kelias grupes. Vienai jų priskirtinos dainos, kurių autoriai – žydų poetai ir kompozitoriai. Atskirą grupę sudarytų dainos, kurių melodijos yra skolintos, t. y. jų kūrimui panaudoti rusų, lenkų muzikos kūriniai arba joms pritaikytos jau anksčiau sukurtos žydų autorių dainų melodijos. Yra ir dvi Vilniaus ir Kauno getuose dainuotos dainos, priskirtinos tai pačiai „skolintų“ melodijų dainų grupei, bet pagrįstos žydų autorių populiarių dainų melodijomis, nacių okupacijos metais skambėjusiomis getuose. Vilniaus ir Kauno getų dainos – sudedamoji Lietuvos žydų folkloro dalis, savita tuo, kad buvo sukurta per palyginti trumpą laiką ir intensyviausiai funkcionavo nacių okupacijos Lietuvoje laikotarpiu.

ENThe publication presents a review of songs sung at Vilnius and Kaunas ghettos during World War II, and recorded in 1997 and 2000. The songs are grouped according to their melodies and poetics of texts. The songs from the ghettos are regarded as historical documents, as testimonies of the years of Nazi occupation in Lithuania. [text from author]

ISSN:
1392-2831
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/40041
Updated:
2018-12-17 11:06:06
Metrics:
Views: 8    Downloads: 9
Export: