Johanno Wolfgango Goethe's asmenybės bei kūrybos traktuotė Julijono Lindės-Dobilo eseistikoje

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Johanno Wolfgango Goethe's asmenybės bei kūrybos traktuotė Julijono Lindės-Dobilo eseistikoje
Keywords:
LT
Eseistika; J. Lindė-Dobilas; Johann Wolfgang Goethe; Julijonas Lindė-Dobilas; Recepcija; Vokiečių literatūra; W. Goethe's recepcija.
EN
Essay; German Literature; J. Lindė-Dobilas; Johann Wolfgang Goethe; Julijonas Lindė-Dobilas; Reception; Reception of W. Goethe.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje siekiama atskleisti Goethe's kūrybinės asmenybės, kūrybos ir poetikos įtaką estetinėms Julijono Lindės–Dobilo pažiūroms bei išryškinti aktualias lietuvių literatūros problemas vokiečių kultūros kontekste. Lietuvių rašytojas vokiečių klasikui nepaskyrė jokios specialios studijos ar straipsnio, tačiau nuolat rėmėsi vokiečių klasiko biografija, kūryba, estetika, pasaulėžiūra. Todėl Goethe's asmenybės ir kūrybos paveikslas straipsnyje rekonstruojamas iš pastebėjimų, palyginimų, apmąstymų. Lindės–Dobilo žmogaus, kaip estetinio objekto, samprata suformuota ne krikščioniškojo idealizmo, o klasikinės estetikos, todėl Goethe jam yra tobuliausias orientyras. Straipsnyje aptariamos genijaus/genialumo sampratos Goethe's kūryboje, pasisakymuose ir Lindės–Dobilo eseistiniuose bei kritiniuose darbuose. Bandoma paaiškinti, kodėl ir kokie aspektai lietuvių rašytojui atrodė aktualiausi. Lindė–Dobilas nesiekė sukurti uždaresnės, vientisesnės estetikos sistemos. Rašytoją galimą priskirti prie intelektualų ir kritikų, kurie uoliai propagavusių Goethe's mitą – kai kalbama be distancijos, su patosu, neatsižvelgiant į tokią prieštaringą vokiečių rašytojo kūrybos visumą. Lindės–Dobilo mintys apie Goethe vertintinos kaip pastanga priartinti didįjį vokiečių rašytoją prie lietuviškojo konteksto. Ieškodamas Lietuvai kelio į platesnius kultūrinius vandenis rašytojas Goethe's kūrybą laikė idėjiniu ir dvasiniu turtu, kurį siekė priešinti jo netoleruojamoms modernizmo tendencijoms. Lindės–Dobilo samprotavimai savitai ženklina Goethe's recepcijos žingsnius tarpukario Lietuvoje.

ISBN:
9955475374
Related Publications:
Tarp Viduramžių ir Naujųjų laikų, arba kada "Užtekės Lietuvai laimės saulutė" : Julijonas Lindė-Dobilas / Gintaras Lazdynas. Inter-studia humanitatis. 2010, Nr. 10, p. 76-94.
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/39873
Updated:
2013-04-29 00:36:14
Metrics:
Views: 12
Export: