Struktūriniai teksto tipai ir mokykliniai rašiniai šiandien

Direct Link:
Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Straipsnis / Article
Language:
Lietuvių kalba / Lithuanian
Title:
Struktūriniai teksto tipai ir mokykliniai rašiniai šiandien
Alternative Title:
Structural types of the text and school essays today
In the Journal:
Gimtasis žodis. 2011, Nr. 11, p. 8-16, 39
Keywords:
LT
Kalbinė geba; Mokinio kalbinės gebos ugdymas; Mokykliniai rašiniai; Mokyklinio rašinio kompozicija; Rašytinės kalbos branda; Struktūriniai teksto tipai; Tekstų struktūriniai tipai; Šiandienos mokykliniai rašiniai.
EN
Building linguistic capacity; Composition of a school essay; Linguistic capacity; School Essays; School essays today; Structural Types of the Text; Structural types of the texts; Written language maturity.
Summary / Abstract:

LTMokinio kalbinės gebos ugdymas yra pagrindinis lietuvių kalbos mokytojo rūpestis, jo misija. Todėl visai suprantama, kad mokytojo dėmesys sutelktas į labai sudėtingą klausimą: kaip mokyti kurti tekstą – mokyklinį rašinį. Juoba kad rašinys yra ne tik metodinė priemonė mokinio kalbiniams gebėjimams ugdyti, bet jo rašytinės kalbos bei apskritai brandos rodiklis. Tai ir Brandos egzaminų užduotis, kuriai būtina gerai pasirengti. Kartais pasitaiko priekaištų, kad mokytojai rūpinasi tik egzaminu ir mokiniai mokosi tik dėl egzamino. Tačiau tai teisinga tik iš dalies. Net jei ir nebūtų tokio egzamino, vis tiek teksto kūrimo mokymas(is) greta sakytinės kalbos ugdymo būtų esminė lietuvių kalbos mokytojo ir mokinių priedermė. Žinoma, egzaminas negali visiškai objektyviai pasverti mokytojų ir mokinių darbo rezultatų, bet turėtų juos kuo tiksliau įvertinti. Naujoje egzamino programoje daug neaiškumo, neapibrėžtumo, todėl sunku suprasti programos reikalavimus, joje vartojamus terminus. Straipsnyje aptariami „žanrai“ ir jų skirtumai. Iš esmės tai terminologinė problema. Siekiant ją išspręsti pirmiausia derėtų išsiaiškinti, koks sąvokos samprotavimas turinys. Ši sąvoka logikoje reiškia vieną iš pasaulio pažinimo formų. Teksto lingvistika ją apibūdina kaip tam tikrą teksto tipą. Svarbu panagrinėti, koks šios sąvokos vaidmuo mokyklinėje didaktikoje – rašinio mokymo metodikoje. Kadangi ja reiškiamas vienas iš teksto tipų, tai tikslinga ją gretinti su kitais tipais, t. y. apžvelgti tekstų, kartu ir rašinių, tipologiją, juoba kad atpažįstant rašinio tipą, kaip matysime, pasitaiko klaidų.

ENBuilding linguistic capacity in school learners is the main concern and mission of teachers of the Lithuanian language. Therefore, it is quite understandable that teachers focus their attention on a very complex issue: how to teach to compose a text, namely a school essay. Moreover, an essay is not only a methodical tool for developing linguistic capacity in school learners but also an indicator for written language maturity or for the maturity in general. This includes assignments for the mature examinations which require good preparation. Therefore, teachers' concern and discussions related to the new requirements for the 2013 examination are quite justified. The aforementioned issues have been discussed in this article. [text from author]

ISSN:
0235-7151
Related Publications:
Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/38222
Updated:
2020-02-13 09:37:07
Metrics:
Views: 61    Downloads: 14
Export: