Das Musikalische Leben in Litauen im Laufe der Kriegsjahre

Collection:
Mokslo publikacijos / Scientific publications
Document Type:
Knygos dalis / Part of the book
Language:
Vokiečių kalba / German
Title:
Das Musikalische Leben in Litauen im Laufe der Kriegsjahre
Keywords:
LT
Antrasis pasaulinis karas, 1939-1945 (World War II); Karo laikotarpis; Karo metai; Kauno opera ir operetė; Muzikiniai teatrai; Muzikinis gyvenimas; Muzikinis gyvenimas Lietuvoje; Okupacija; Repertuaras; Represijos; Vilniaus operos ir operetės teatras; Šiaulių muzikinis teatras.
EN
Lithuania; Music life in Lithuania; Musical life; Musical live; Musical theatres; Occupation; Ocupation; Repertoire; Repressions; The Great Kaunas Opera and Operetta; The WWII; Vilnius Opera and Operetta theatre; War period; War years; Šiauliai Musical theatre.
Summary / Abstract:

LTStraipsnyje aptariamas muzikinis Lietuvos gyvenimas Antrojo pasaulinio karo metais. Nacionalsocialistinė okupacijos politika pirmiausia buvo nukreipta į ekonomiką, o kultūrai padarė mažesnę įtaką, nors buvo stengiamasi naikinti lietuvių patriotizmą vykdant tikslingą germanizacijos politiką ir kultūrinėje bei švietimo srityse. Aprašomas tuometinių muzikinių teatrų repertuaras, ypač didelį dėmesį skiriant Kauno didžiojo teatro repertuarui. Aptariamas pusiau profesionalios operetės ansamblio įsikūrimas Šiauliuose, pažymint, kad nors iš pradžių grupė apsiribojo operete, vėliau ėmėsi ir operos, kol galiausiai muzikinis Šiaulių teatras po vienu stogu suvienijo simfoninį orkestrą, dramos grupę ir baleto trupę. Analizuojama Vilniaus operos teatro istorija, karo metais pastatyti spektakliai. Vilnius karo metais buvo tapęs svarbiu Lietuvos muzikinio gyvenimo ir nacionalinės kultūros centru ne tik dėl operos, bet ir dėl dažnų simfoninių ir kamerinių koncertų, muzikos mokyklos veiklos. Ypač akcentuojama kompozitoriaus ir dirigento J. Kačinsko veikla. Konstatuojama, kad karo metu išsiplėtė filharmonijos orkestrų repertuaras, į jį buvo įtraukti ne tik Vienos klasikai ir romantizmo laikų muzika, bet ir platesnis klasikos repertuaras. Skirtingai nuo ekonomikos, kuri karo metais buvo sustojusi, meninis gyvenimas tęsėsi ir karo metu, o kultūra tuo metu buvo nacionalinio identiteto garantas, vidinės laisvės ir tiesos bei grožio oazė.

Permalink:
https://www.lituanistika.lt/content/35931
Updated:
2019-10-25 19:54:51
Metrics:
Views: 4
Export: